Cesta

Proč nezkusit štěstí v zahraničí? - 22/09/2009

Veletrhy práce představují výhody práce v jiném členském státě.

Firmy, které podnikají v EU, si již dlouhou dobu stěžují na neochotu Evropanů se stěhovat za lepší prací. Změnila současná hospodářská krize postoj pracovníků? Letošní Evropský den pracovních příležitostí (v rámci kterého se každoročně konají veletrhy práce, jež propagují mobilitu pracovníků v EU) by mohl na tuto otázku odpovědět.

V následujících týdnech se budou ve více než 200 evropských městech konat akce ke dni pracovních příležitostí. Veletrhy jsou pořádány s pomocí celoevropské služby zaměstnanosti EURES a poskytují fórum na propagaci výhod práce v jiné zemi EU.

Loni tyto veletrhy navštívilo přibližně 150 000 uchazečů o zaměstnání a některým z nich se podařilo absolvovat pohovor s potenciálními zaměstnavateli přímo na místě. Očekává se, že letos bude návštěvnost kvůli růstu nezaměstnanosti ještě větší.

Občané Unie mohou pracovat v jiném členském státě (i když občané nových zemí se ještě stále potýkají s určitými omezeními), avšak tohoto práva využívá relativně málo z nich. Navzdory mnoha příležitostem, které otevřený trh práce nabízí, mají Evropané obecně tendenci pracovat pouze v jednom státě, a to většinou v rodné zemi.

Větší mobilita pracovníků by mohla snížit nezaměstnanost a zvýšit produktivitu, čímž by se ekonomice dostalo tolik potřebného oživení. Za hlavní prioritu plánu EU na ozdravění hospodářství se považuje pohyblivější a pružnější pracovní síla.

Podle nedávného průzkumu žije okolo 5 milionů Evropanů, což je přibližně 2,2 % pracovní síly, v cizím členském státě. To je sice o trochu více než před pár lety, ale i tak roste toto číslo pomaleji než u občanů ze zemí mimo EU, kteří tvoří 3,8 % pracovníků Unie.

Na dotaz, proč se nechtějí přestěhovat, uvádějí občané EU strach z dopadu na rodinný život nebo potíže s učením se nového jazyka a přizpůsobením se nové kultuře. Starosti jim také dělá přístup k sociálním službám a uznání jejich kvalifikace v zahraničí.

Evropská unie už podnikla kroky ke zvýšení transparentnosti trhů práce a k posílení ochrany práv občanů, kteří se přestěhují do jiné země EU. I přes existenci jednotného trhu pracovních sil však mobilitu pracovníků stále komplikuje řada právních překážek.

Život a práce v zemích EU

Bruselský den pracovních příležitostí

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy