Navigačný riadok

Žena tlačiaca vozík v továrni na výrobu textilu ©Reporters

Prieskum – Európania nevidia svoju pracovnú budúcnosť ružovo.

Každý tretí občan EÚ „má veľké obavy“ z toho, že príde o zamestnanie. Ešte viac Európanov sužuje predstava, že by o prácu v ďalších mesiacoch mohol prísť ich partner alebo deti.

Výsledky prieskumu English (en) français (fr) , ktorý si Komisia nechala vypracovať v júni, nikoho neprekvapili. Európa sa snaží dostať z najhoršej recesie od povojnového obdobia. V tomto roku sa predpokladá pokles hospodárstva o 4 %. Očakáva sa, že monetárne a fiškálne stimuly by mali zabrať v budúcom roku, ale dovtedy príde v Európe o prácu 8,5 milióna ľudí.

Ako sa vyjadril komisár pre zamestnanosť Vladimír Špidla: „Európania sú pochopiteľne znepokojení, pokiaľ ide o vplyv krízy na ich pracovné miesta a rodiny. Preto sa od samého začiatku krízy prijali opatrenia na európskej úrovni s cieľom obmedziť jej dosah na zamestnanosť.“

Špidla pripomenul, že EÚ nedávno navrhla systém mikroúverov – drobných úverov pre osoby, ktoré chcú začať podnikať alebo rozšíriť existujúci podnik.

Komisia má takisto v pláne poskytnúť okamžitú finančnú pomoc na ďalšie vzdelávanie pracovníkov a rozšíriť záber fondu na pomoc pracovníkom, ktorí prišli o svoje pracovné miesta v dôsledku globalizácie.

Až sedem z desiatich opýtaných si myslí, že politiky EÚ majú pozitívny vplyv, a tretina súhlasí so zvýšením finančnej podpory EÚ na tvorbu pracovných miest.

Prinajmenšom 4 milióny osôb prišli v minulom roku o prácu. Miera nezamestnanosti stúpala najmä medzi mladými. Podľa Eurostatu bolo v prvých troch mesiacoch tohto roka nezamestnaných viac ako 18 % mladých Európanov DeutschEnglishfrançais vo veku do 25 rokov, čo prevyšuje celkovú mieru nezamestnanosti (8,3 %) o viac než dvojnásobok.

V rámci úsilia pomôcť mladým ľuďom uplatniť sa na trhu práce Komisia presadzuje, aby sa spoločnosti v celej EÚ zaviazali prijať o 5 miliónov viac čerstvých absolventov a stážistov.

Reakcia EÚ na recesiu

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy