Ścieżka nawigacji

Europejczycy widzą przyszłość w ciemnych barwach - 27/07/2009

Pracownica pchająca wózek w fabryce tkanin ©Reporters

Z badania opinii publicznej wynika, że Europejczycy obawiają się, że najgorsze dopiero przed nami.

Co trzeci obywatel UE „poważnie obawia się” utraty pracy, a tych, którzy martwią się o zatrudnienie współmałżonka lub dzieci, jest nawet więcej.

Wyniki badania opinii English (en) français (fr) przeprowadzonego w czerwcu na zlecenie UE raczej nie są zaskoczeniem. Europa próbuje się właśnie podnieść z najpoważniejszej recesji w swej powojennej historii, a gospodarka jeszcze w tym roku ma się skurczyć o 4 proc. Bodźce monetarne i podatkowe powinny przynieść owoce w przyszłym roku. Przewiduje się jednak, że do tego czasu około 8,5 mln osób straci pracę.

„To zrozumiałe, że Europejczycy martwią się tym, jak kryzys wpłynie na ich życie zawodowe i rodzinne”, powiedział komisarz ds. zatrudnienia Vladimír Špidla. „To dlatego od samego początku kryzysu podejmowano działania na poziomie europejskim, aby ograniczyć jego wpływ na zatrudnienie”.

Wspomniał również o unijnej propozycji systemu mikrokredytów − niewielkich pożyczek na rozpoczynanie działalności gospodarczej i rozwój firmy.

Komisja zamierza również jak najszybciej zwiększyć fundusze na szkolenia zawodowe i rozszerzyć zakres pomocy z europejskiego funduszu dostosowania do globalizacji.

Pytani o zdanie na temat tego rodzaju działań Europejczycy (70 proc.) twierdzą, że mają one pozytywny wpływ na sytuację. Jedna trzecia popiera wykorzystanie większej części unijnych środków na tworzenie nowych miejsc pracy.

W zeszłym roku pracę straciło co najmniej 4 mln osób, a stopa bezrobocia najszybciej rośnie wśród młodych. Europejski urząd statystyczny donosi, że w pierwszym kwartale tego roku stopa bezrobocia DeutschEnglishfrançais w grupie osób do 25 roku życia osiągnęła 18 proc. − to ponad dwukrotnie więcej niż stopa bezrobocia ogółem dla wszystkich grup wiekowych, która wynosi 8,3 proc.

Aby pomóc młodym ludziom w zaistnieniu na rynku pracy, Komisja wezwała firmy w całej UE do zwiększenia o 5 milionów liczby osób przyjmowanych na staże i praktyki.

UE w walce z recesją

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki