Navigācijas ceļš

Ieskats ES nodarbinātības stratēģijā - 03/06/2009

Jaunietis strādā pie datora ©ES

Komisija ierosina tūdaļ laist apritē 19 miljardus eiro, lai cīnītos pret bezdarbu recesijas apstākļos.

Ierosināts rīcības plāns nodarbinātības stimulēšanai, kura svarīgi elementi ir 500 miljonus eiro mikrokredīta mehānisms jaunajiem uzņēmējiem un atbalsts jauniešu prakses vietām. Gaidāms, ka ES līderi šo priekšlikumu izskatīs sanāksmē jūnijā.

19 miljardus eiro piešķirtu no Eiropas Sociālā fonda, kas paredzēts nodarbinātības atbalstam un dzīves līmeņa atšķirību mazināšanai. ES šim fondam ir atvēlējusi 77 miljardus eiro, kas izlietojami no 2007. līdz 2013. gadam. Tas atbilst apmēram 10 % no ES kopbudžeta. Bezdarbam vēršoties plašumā, Komisija vēlas gādāt, lai ekonomikas lejupslīdes skartie cilvēki varētu ātrāk saņemt palīdzību. Ierosināts arī atcelt tradicionālo noteikumu, ka dalībvalstīm pašām jāiemaksā zināma daļa, lai piedalītos ES finansējuma apguvē.

Maksājumi būs domāti tam, lai pārkvalificētu darba ņēmējus, palīdzētu viņiem atrast darbu un sākt pašiem savu uzņēmējdarbību. Valdības varētu izmantot šo naudu, lai kompensētu ienākumu samazināšanos darba ņēmējiem, kuras pamatā ir saīsināta darba nedēļa. Darba devēji, sarūkot pasūtījumu apjomam, nereti pazemina darbinieku slodzi un tādējādi samazinās viņu alga. Vairākas ES dalībvalstis subsidē saīsināto darba nedēļu, tādējādi lejupslīdes laikā saglabājot darbavietas simtiem tūkstošiem cilvēku.

Komisija ierosina ar Eiropas Investīciju bankas palīdzību izveidot atbalsta programmu, atvēlot tai 500 miljonus eiro, lai piešķirtu mikrokredītus Deutsch (de) English (en) français (fr) cilvēkiem, kas grasās sākt uzņēmējdarbību. Jaunajam mikrokredītu mehānismam līdzekļu pārdales rezultātā tiktu piešķirti apmēram 100 miljoni eiro.

Lai palīdzētu jauniešiem atrast vietu darba tirgū, Komisija rosinās ES mēroga iniciatīvu, kas uzņēmumus stimulētu izveidot prakses vietas vēl 5 miljoniem praktikantu vai mācekļu. Eiropas jauniešu (līdz 25 gadiem) vidū pašlaik augstu vilni sit bezdarbs — tā līmenis ir 17 %, vairāk nekā divkārt pārsniedzot bezdarba vidējo rādītāju.

Plānā aicināts nekavējoties gādāt par palīdzību bezdarbniekiem, uzsverot, ka pēc ilga bezdarba perioda samazinās izredzes atrast darbu. Bezdarbniekiem vajadzētu pārkvalificēties vai atrast citu darbu trīs mēnešos pēc atlaišanas (divos mēnešos, ja viņiem ir mazāk par 25 gadiem, un vienā mēnesī, ja viņiem vēl nav 20 gadu).

Pašlaik ES cīnās ar smagāko ekonomikas lejupslīdi pēdējā pusgadsimta laikā. Paredzams, ka ekonomika sāks atgūties nākošgad, pateicoties monetārajai un fiskālajai stimulācijai. Tomēr tā jau būs zaudējusi 8,5 miljonus darba vietu. Ir pamats pieņemt, ka eirozonā bezdarbs līdz 2010. gada beigām pieaugs līdz 11,5 %, sasniedzot visaugstāko līmeni kopš 2. pasaules kara.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites