Naršymo kelias

ES pateikė užimtumo strategiją - 03/06/2009

Kompiuterį taisantis jaunuolis © EB

Komisija pasiūlė nedelsiant skirti 19 mlrd. eurų numatytų lėšų kovai su nedarbu ekonomikos nuosmukio metu.

Pasiūlymas išdėstytas užimtumo veiksmų plane, kuriame taip pat raginama teikti 500 mln. eurų mikrokreditų – labai mažų paskolų – naujoms įmonėms ir rengti daugiau stažuočių jaunimui. ES vadovai planą turėtų svarstyti birželį įvyksiančiame susitikime.

19 mlrd. eurų būtų skiriama iš Socialinio fondo, iš kurio ES remia užimtumą ir mažina gyvenimo lygio skirtumus. 2007–2013 m. ES fondui skyrė 77 mlrd. eurų, t. y. apie 10 % viso savo biudžeto. Didėjant nedarbui, Komisija nori pagreitinti finansavimą, kad padėtų nuo ekonomikos nuosmukio nukentėjusiems žmonėms. Be to, ji siūlo panaikinti įprastą reikalavimą, kad dalį bendro finansavimo lėšų skirtų ir ES šalys.

Išankstinės išmokos būtų skiriamos darbuotojams perkvalifikuoti, padėti ieškantiems darbo ir savo įmones norintiems steigti asmenims. Vyriausybės taip pat galėtų panaudoti lėšas darbo užmokesčiams kompensuoti, kurie buvo prarasti sumažėjus darbo užsakymų ir dėl to sutrumpinus darbo laiką. Daug ES šalių subsidijuoja darbą sutrumpinus darbo laiką ir dėl to šimtai tūkstančių darbuotojų per krizę netampa bedarbiais.

Komisija taip pat siūlo padedama Europos investicijų banko parengti programą, pagal kurią būtų skiriama 500 mln. eurų mikrokreditų Deutsch (de) English (en) français (fr) savo įmones steigiantiems asmenims. Naujai mikrokreditų priemonei iš turimų ES lėšų būtų skirta apie 100 mln. eurų.

Kad padėtų darbo rinkoje įsitvirtinti jaunimui, Komisija taip pat siekia, kad visoje ES bendrovės įsipareigotų priimti 5 mln. daugiau praktikantų arba stažuotojų. Jaunesnių negu 25 metų europiečių nedarbo lygis padidėjo iki 17 %. Šis rodiklis daugiau kaip dvigubai didesnis už bendrą nedarbo lygį.

Plane raginama nedelsiant padėti bedarbiams, suprantant, kad kuo ilgiau asmuo neturi darbo, tuo sunkiau jam jį rasti. Bedarbiams turėtų būti užtikrintas mokymas arba kita darbo vieta per tris mėnesius (jaunesniems negu 25 metų – per du, jaunesniems negu 20 metų – per vieną mėnesį) nuo tada, kai buvo atleisti.

ES tokio gilaus ekonomikos nuosmukio nebuvo patyrusi dešimtmečiais. Piniginių ir mokestinių priemonių rezultatai turėtų pradėti matytis kitais metais. Iki tol bus prarasta apie 8,5 mln. darbo vietų. Iki 2010 m. pabaigos nedarbo lygis euro zonoje gali padidėti iki 11,5 %. Tai didžiausias nedarbas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos