Navigačný riadok

Hlavná priorita EÚ – záchrana pracovných miest - 07/05/2009

EÚ zvolala špeciálny samit o zamestnanosti. Dôvodom sú nezamestnaní, ktorých počty začínajú pripomínať povojnové časy.

Samit sa koná v čase, keď silnejú obavy o následky recesie pre bežných ľudí v Európe. V marci prišlo o prácu viac ako 600 000 obyvateľov EÚ a v niektorých krajinách táto situácia vyústila do protestov nespokojných sociálnych skupín.

Ako sa dnes po samite vyjadril predseda Komisie Barroso, „zamestnanosť musí byť prioritou číslo jedna v Európe“. Zároveň vyzval na prijatie ďalších opatrení nevyhnutných na zastavenie celkového nárastu počtu nezamestnaných.

Komisár pre zamestnanosť Vladimír Špidla zdôraznil, že EÚ musí využiť všetky dostupné prostriedky, aby zmiernila dosah recesie na pracovníkov. Ľuďom postihnutým krízou je určená podpora z Európskeho sociálneho fondu DeutschEnglishfrançais a Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii.

Podnikom bola adresovaná výzva, aby uprednostnili skrátenie pracovného času pred okamžitým prepúšťaním zamestnancov, ktorí by takto získaný čas mohli využiť na rekvalifikáciu. Niektoré spoločnosti, najmä v Nemecku, už túto prax aplikujú.

Podniky by mali takisto zamestnávať viac učňov a stážistov, čím by mladým ľuďom pomohli získať základy na pracovnom trhu. Týka sa to predovšetkým absolventov stredných a odborných škôl. Miera nezamestnanosti medzi mladými Európanmi do 25 rokov už prekročila hranicu 17 %, čo je dvakrát viac ako celková miera nezamestnanosti a očakáva sa, že v niektorých krajinách EÚ presiahne 30 %. Odborná príprava by sa mala zamerať na znalosti a zručnosti, po ktorých je najväčší dopyt.

Mladí a nezamestnaní by mohli ostať produktívni aj vďaka väčšej podpore pre začínajúcich podnikateľov.

Samit v Prahe zastrešovala vláda ČR, ktorá v súčasnosti predsedá Rade EÚ. Medzi pozvanými bolo aj Švédsko so Španielskom – krajiny, ktoré prevezmú predsedníctvo ako ďalšie v poradí, a zamestnávatelia a odbory. Komisia prednesie svoje hlavné návrhy češtinaEnglishfrançais na júnovom zasadnutí lídrov EÚ.

Úpadok hospodárstva sprevádza strata pracovných miest – v 27 členských štátoch dosiahol počet nezamestnaných v marci 8,3 % (8,1 % vo februári). 20 miliónov ľudí je v súčasnosti bez práce, t. j. o 4 milióny viac ako pred rokom. V eurozóne narástla miera nezamestnanosti z 8,7 na 8,9 %.

Najhoršie je však pravdepodobne ešte len pred nami. Do konca roku 2010 by mal počet nezamestnaných v eurozóne dosiahnuť 11,5 %, čo je najvyššia hodnota od čias 2. svetovej vojny.

„Nemôžeme zabrániť tomu, aby táto kríza nespôsobovala nezamestnanosť“, povedal predseda Barroso. „Ak však budeme konať hneď, môžeme zabrániť zániku pracovných miest a pomôcť miliónom ľudí nájsť novú a lepšiu prácu.“

 

Viac informácií o činnostiach EÚ v oblasti sociálnej dimenzie hospodárskej krízy

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy