Cesta

Hlavní prioritou EU je zachránit lidem práci - 07/05/2009

Míra nezaměstnanosti se blíží hodnotám po druhé světové válce, a proto EU svolala mimořádný summit na téma zaměstnanost.

Summit se koná v době, kdy vzrůstají obavy ohledně toho, jak se hospodářská recese v Evropě odrazí v životě běžného člověka. V EU přišlo v březnu o práci přes 600 000 lidí a v některých zemích byly v posledních měsících zaznamenány společenské nepokoje.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes po schůzce v Praze prohlásil, že otázky zaměstnanosti musejí být pro Evropu tou nejvyšší prioritou. Vyzval ke zvýšenému úsilí o to, aby se zamezil růst počtu nezaměstnaných.

Komisař odpovídající za otázky zaměstnanosti Vladimír Špidla zdůraznil, že Evropská unie musí udělat vše pro to, aby zmírnila dopad recese na pracující. Pomoci lidem postiženým krizí se může například prostředky z Evropského sociálního fondu DeutschEnglishfrançais i Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci.

Na podniky bylo apelováno, aby pracovníky hned nepropouštěly, nýbrž vždy nejprve dobře zvážily možnost snížení jejich pracovní doby. Daní zaměstnanci pak mohou zbylý čas využít k osvojování si nových dovedností. V některých podnicích se tato praxe již zavedla. Jedná se především o společnosti v Německu.

Podniky by rovněž měly nabírat více učňů a praktikantů, aby se tak mladým lidem, především absolventům středních či vysokých škol, dala možnost získat pracovní zkušenosti, které jim pak mohou pomoci v hledání práce. Míra nezaměstnanosti dosahuje u Evropanů mladších 25 let více než 17 %, což je dvojnásobek průměrné hodnoty. Navíc se očekává, že tato míra v některých členských zemích přesáhne 30 %. Výukové programy by se měly zaměřovat na obory a dovednosti, které jsou na trhu práce nejvíce vyhledávány.

Zvýšení pomoci začínajícím podnikům by mělo mladým a nezaměstnaným lidem rovněž pomoci v tom, aby zůstali produktivní.

Zmiňovaný pražský summit byl pořádán vládou České republiky, která v současnosti předsedá EU, a zúčastnily se ho i Švédsko a Španělsko, které budou Unii předsedat v dalších dvou obdobích. Mezi účastníky byly i odbory a zaměstnavatelé. Evropská komise hlavní závěry z tohoto summitu začlení do programu červnové schůzky vrcholných představitelů členských států EU.

Ekonomika stále klesá a nezaměstnanost se ve všech 27 zemích EU zvyšuje – v únoru činila 8,1 %, v březnu již 8,3 %. V současnosti je bez práce 20 milionů lidí, tj. o 4 miliony více než před rokem. V eurozóně se míra nezaměstnanosti zvýšila z 8,7 % na 8,9 %.

A situace se pravděpodobně ještě horší. Vypadá to, že nezaměstnanost v eurozóně se do konce roku 2010 zvýší na 11,5 %, což by byla nejvyšší hodnota od druhé světové války.

„Nemůžeme zabránit tomu, že tato krize způsobuje nezaměstnanost, “ uvedl předseda Komise Barroso. „Ale budeme-li jednat hned, můžeme snížit počet nezaměstnaných a pomoci milionům lidí najít novou a lepší práci.“

 

Více informací o způsobech, jakými EU řeší sociální otázky hospodářské krize

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy