Navigācijas ceļš

Cik droša ir jūsu pensija? - 09/03/2009

Pāris gados atpūšas pludmalē ©EC

Finanšu krīzes dēļ daudzām ES dalībvalstīm var nākties pielāgot savas pensiju sistēmas. Taču vairumam iedzīvotāju, kas pašlaik dodas pensijā, nav iemesla uztraukties par uzkrājumiem vecumdienām.

Lai gan neviena pensiju shēma nav gluži imūna pret ekonomikas svārstībām, Eiropas sistēma turas samērā stabili, apgalvots nesen sagatavotā ES ziņojumā. Tomēr krīze liek padomāt par dažiem pensiju sistēmu aspektiem, it sevišķi par fondētajām pensijām, ko ekonomikas grūtības ir skārušas vistiešāk un visdrīzāk.

Pensiju shēmās dominējošā ilgtermiņa stratēģija tās zināmā mērā aizsargā pret finanšu tirgus svārstībām. Ņemot vērā šo ievirzi, ziņojumā English aplūkoti dažādi pensiju shēmu veidi, piemēram, uz paaudžu solidaritāti balstītais modelis un paša veikto iemaksu uzkrājumu jeb fondēto pensiju modelis.

Privātie pensiju fondi pērn pieredzēja strauju finanšu līdzekļu vērtības kritumu. Tomēr nevar viennozīmīgi apgalvot, ka pensiju fondi būtu pārāk aizrāvušies ar ieguldījumiem riskantajos finanšu instrumentos, kas, nule izčākstot, iedragāja pasaules banku sistēmu.

Tas, kā vērtspapīru rentabilitātes krišanās ietekmēs to cilvēku maciņus, kas izvēlējušies ieguldīt privātajos pensiju fondos, ir atkarīgs no konkrētās shēmas veida. Principā cilvēkiem, kas saņem pensiju par darba stāžu un ar noteiktu pabalstu, nekas nemainīsies, jo, veidojot shēmas struktūru, jau ir ņemts vērā investīciju risks un pensijas izmaksa ir garantēta pēc būtības. Taču fondos nāksies veikt pielāgojumus, lai kompensētu zaudējumus, un tas var ieviest šādas tādas izmaiņas.

Ziņojumā teikts, ka nevar izslēgt arī smagākas sekas. Tur gan uzsvērts, ka ES un dalībvalstīs darbojas likumi, kas aizsargā darba ņēmējus pret to uzņēmumu maksātnespēju, no kuriem atkarīgas iemaksas pensiju shēmās, kas paredz noteiktus pabalstus.

Noteiktu iemaksu shēmās risks turpretim pāriet tikai un vienīgi uz iemaksu veicēju pleciem, jo izmaksātā pensija ir tieši atkarīga no ieguldījumu ienesīguma konkrētajā fondā. Ja jums strādāt atlicis vēl vairākus gadus, ieguldījumiem vēl ir laiks atveseļoties. Pat tiem, kam pensija vairs nav aiz kalniem, vēl ir cerības pārciest krīzi, ja viņu pensiju plāns ir veidots pēc dzīves cikla stratēģijas, kas paredz samazināt risku, ieguldītājam tuvojoties pensijas vecumam.

Tomēr vecāka gadagājuma cilvēkiem, kas, cerēdami uz atdevi vecumdienās, ik mēnesi veica noteiktas iemaksas pensiju shēmā, kurā neizmantoja dzīves cikla stratēģiju, tagad, iespējams, būs jārēķinās ar plānāku maciņu — vai jāstrādā ilgāk, lai atgūtu zaudēto.

Šādu gadījumu gan nebūs daudz. Vairums Eiropas iedzīvotāju, kas šobrīd dodas pensijā, var pilnībā paļauties uz valsts pensiju shēmām, kuru pamatā ir paaudžu solidaritātes modelis. Viņus finanšu krīze necik daudz neskars. Ja tomēr ekonomika iebridīs vēl dziļākā purvā un bezdarbs turpinās palielināties, valdībām varbūt nāksies pārskatīt pensiju shēmas, lai nodrošinātu to ilgtermiņa stabilitāti.

Kopīgais ziņojums par sociālo aizsardzību un sociālo integrāciju 2009. gadā DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites