Naršymo kelias

Ar saugi jūsų pensija? - 09/03/2009

Vyresnio amžiaus pora paplūdimyje © EB

Dėl finansų krizės ES šalys gali būti priverstos koreguoti pensijų sistemas, bet šiuo metu į pensiją išeinantiems asmenims nerimauti dėl išmokų neverta.

Nors jokia pensijų sistema nėra apsaugota nuo ekonomikos pokyčių poveikio, naujame ES dokumente teigiama, kad Europos pensijų sistema yra palyginti tvirta. Vis dėlto krizė privertė atkreipti dėmesį į kai kuriuos pensijų sistemų aspektus, visų pirma į pensijų fondus, kuriems krizė turėjo tiesioginį ir greitesnį poveikį.

Dokumente English pažymima, kad dėl pensijų fondų ilgalaikiškumo jie yra iš dalies apsaugoti nuo rinkos svyravimų, ir apžvelgiami įvairūs pensijų sistemų tipai, įskaitant išankstinio ir einamojo finansavimo sistemas.

Pastaraisiais metais privačių pensijų fondų turto vertė labai sumažėjo. Tačiau nepastebėta, kad pensijų fondai būtų daug investavę į nelikvidų turtą, dėl kurio nukentėjo pasaulinė bankų sistema.

Kaip mažesnė investicijų grąža paveiks privačius pensijų planus priklauso nuo pensijų sistemos tipo. Apskritai profesinėmis socialinėmis apsaugos pensijų sistemomis su nustatyto dydžio išmokomis besinaudojantys asmenys gaus pensijas, kurios jiems priklauso, nes pagal šią sistemą padengiama investavimo rizika ir išmokos yra iš esmės garantuotos. Tačiau gali įvykti ir kitaip, jei bus atlikta fondų korekcija nuostoliams kompensuoti.

Dokumente teigiama, kad poveikis gali būti ir didesnis. Taip pat pažymima, kad tiek ES, tiek valstybėse narėse priimta teisės aktų, kurių tikslas – apsaugoti darbuotojus bendrovių, kurios finansuoja nustatyto dydžio išmokų sistemas, nemokumo atveju.

Kita vertus, pagal nustatyto dydžio įmokų sistemas visa rizika tenka pensiją kaupiantiems asmenims. Taip yra todėl, kad galutinė sukaupta pensija visiškai priklauso nuo to, kaip fondui sekasi investuoti. Tie, kuriems iki pensijos dar toli, gali turėti pakankamai laiko investicijoms susigrąžinti. Netgi tie asmenys, kurie į pensiją išeis netrukus, gali išgyventi krizę be nuostolių, jeigu naudojasi planu, pagal kurį investuotojui artėjant prie pensinio amžiaus siekiama vis labiau mažinti riziką.

Tačiau vyresnio amžiaus žmonės, kurie naudojasi ne šiais planais, o nustatyto dydžio įmokų sistema, gali gauti mažesnes pensijas arba norint padengti nuostolius jiems gali tekti dirbti ilgiau.

Tačiau tokių atvejų pasitaiko retai. Dauguma šiuo metu į pensiją išeinančių europiečių vis dar dažniausiai naudojasi valstybinėmis pensijų kaupimo sistemomis, grindžiamomis einamojo finansavimo principu. Iki šiol joms finansų krizė didelio poveikio nepadarė. Tačiau jeigu ekonominis nuomukis užsitęs ir toliau didės nedarbas, vyriausybėms gali tekti peržiūrėti pensijų sistemas, kad užtikrintų jų ilgalaikį gyvybingumą.

2009 m. bendroji socialinės apsaugos ir socialinės įtraukties ataskaita DeutschEnglishfrançais

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos