Navigačný riadok

Aktivity EÚ významným spôsobom pomáhajú po celom kontinente riešiť záležitosti, na ktorých ženám záleží.

Ženy v rámci EÚ zarábajú v priemere o 17,4 % menej ako muži. Vyplýva to z nového štatistického prieskumu, ktorý bol publikovaný ako súčasť kampane Európskej komisie na odstránenie rozdielov v odmeňovaní medzi mužmi a ženami.

V správe sa za hlavné dôvody rozdielov označujú tradície, stereotypy a problémy so zladením pracovného a súkromného života. Miera zamestnanosti Európaniek neustále stúpa, pričom 59 % všetkých čerstvých absolventov univerzít tvoria práve ženy. Aj naďalej sú však málo zastúpené v riadiacich pozíciách a dominujú v menej lukratívnych zamestnaniach.

Podľa správy by spomalenie hospodárskeho rastu malo mať väčší vplyv na ženy ako na mužov, pretože ženy častejšie zastávajú neisté pracovné miesta.

Cieľom kampane je upozorniť na rozdiely v odmeňovaní a na možnosti nápravy tohto stavu. Kampaň, ktorú EÚ spustila 3. marca pred samotným Medzinárodným dňom žien, potrvá do augusta. Súčasťou zvyšovania povedomia sú informačné balíčky pre zamestnávateľov a odbory, osobitné webové stránky, plagáty, pútače a inzercia.

EÚ čelí problému starnutia obyvateľstva a potrebuje rozšíriť svoju pracovnú silu o väčší počet žien, najmä v oblasti informačných technológií. Podľa odhadov bude v tomto sektore v roku 2010 chýbať 300 000 kvalifikovaných pracovníkov. Ženy pritom v súčasnosti predstavujú medzi týmito odborníkmi iba jednu pätinu.

Z týchto dôvodov podpísalo tento mesiac päť popredných IT spoločností (Alcatel-Lucent, IMEC, Orange-France, Microsoft and Motorola) dohodu o zvýšení atraktivity technicky zameraných pracovných miest pre ženy. Dohodu pomohla vyjednať EÚ v rámci svojho úsilia English o prilákanie tzv. IT-čkárok do tohto sektora. Komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Reding vyzýva ostatné podniky, aby nasledovali ich príklad.

V súvislosti s Medzinárodným dňom žien EÚ finančne podporuje aj detskú súťaž v kreslení Englishfrançais na tému rovnosti medzi mužmi a ženami. Víťazné kresby budú uverejnené v brožúrke, ktorá poputuje do škôl.

V rámci príprav na voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať v júni tohto roku, komisárka pre komunikáciu Margot Wallström spustila on-line diskusiu o ženách v politike.

Viac informácií o situácii žien a mužov v EÚ

Ďalšie informácie o podpore žien na celom svete Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy