Ścieżka nawigacji

Ogólnoeuropejskie akcje mają wpływ na sprawy bliskie kobietom.

Zgodnie z najnowszymi danymi zawartymi w raporcie stanowiącym część unijnej kampanii na rzecz równości kobiet i mężczyzn, kobiety w UE zarabiają średnio o 17,4 proc. mniej niż mężczyźni.

Z raportu wynika, że u podstaw tych nierówności leżą: tradycja, stereotypy oraz trudności ze znalezieniem równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. W Europie rośnie liczba kobiet pracujących, a 59 proc. absolwentów studiów wyższych to kobiety. Jednak rzadziej niż mężczyźni trafiają one na eksponowane stanowiska i częściej znajdują zatrudnienie w gorzej wynagradzanych zawodach.

Z raportu wynika również, że spowolnienie gospodarcze bardziej dotknie kobiety niż mężczyzn, ponieważ to kobiety częściej pracują na stanowiskach bardziej zagrożonych.

Celem kampanii na rzecz równego wynagrodzenia za tę samą pracę jest uświadamianie społeczeństwu, że płace kobiet są nadal niższe niż płace mężczyzn i że należy się zmierzyć z tym problemem. Elementami kampanii, która rozpoczęła się 3 marca − w przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet − i potrwa do sierpnia, będą strona internetowa, spoty reklamowe i plakaty oraz zestawy informacyjne dla pracodawców i związków zawodowych.

Z uwagi na starzenie się społeczeństwa UE potrzebuje większej obecności kobiet na rynkach pracy, zwłaszcza w sektorze technologii informacyjnych. To właśnie w tym sektorze ma już w przyszłym roku zabraknąć około 300 tys. wykwalifikowanych inżynierów, a tymczasem zaledwie co piąty absolwent studiów informatycznych to kobieta.

W tym miesiącu znane firmy komputerowe − Alcatel-Lucent, IMEC, Orange-France, Microsoft and Motorola − podpisały porozumienie, w którym zobowiązują się podjąć starania, aby praca w sektorze informatycznym stała się bardziej atrakcyjna dla kobiet. W negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele Komisji, która również dokłada starań English , aby proporcje w tym sektorze zmieniły się na korzyść kobiet. Unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding zachęca inne firmy do pójścia śladem sygnatariuszy umowy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet UE sponsoruje również konkurs rysunkowy dla dzieci Englishfrançais , którego tematem jest równość kobiet i mężczyzn. Najlepsze rysunki posłużą jako ilustracje do broszurki na ten temat, która trafi do uczniów europejskich szkół.

Z kolei w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już w czerwcu, komisarz Margot Wallström dokonała inauguracji internetowej debaty w sprawie kobiet w polityce English .

Sytuacja kobiet i mężczyzn w UE

Pomoc dla kobiet na całym świecie Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki