Cesta

Automobily na výrobním pásu © ES

Těm, kteří přijdou o práci kvůli hospodářské krizi, poskytne EU pomoc ze svých zdrojů.

V souvislosti s tím, jak finanční krize čím dál více doléhá na ekonomiku, chce EU stanovit volnější pravidla poskytování pomoci propuštěným pracovníkům.

Evropská komise předložila návrh, podle kterého by se rozšířila působnost Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci a členským státům by se usnadnilo žádání o podporu.

Fond disponuje ročním rozpočtem okolo 500 milionů eur, který může být použit na pomoc při hledání práce pro nezaměstnané. Členské státy tyto prostředky obvykle využívají na financování odborné přípravy a na příspěvky na hledání zaměstnání.

Státy EU mohou zažádat o podporu v tom případě, že změny ve světovém obchodování donutí určitou společnost restrukturalizovat nebo přesídlit, a přijde tak o práci 1 000 nebo více lidí.

Komise navrhuje, aby byl tento práh snížen na 500 a vztahoval se i na ty, kteří o práci přišli v souvislosti s jinými ekonomickými problémy, nikoli pouze se světovým obchodováním. Přijetím návrhu by se prodloužilo trvání poskytování pomoci z jednoho roku na dva a členské státy by se nemusely podílet na pomoci stejnou částkou.

Zatím musely jejich vlády zajistit částku ve stejné výši, jako byla pomoc poskytovaná z fondu. Podle nových pravidel by mohly od EU dostat až třikrát více, než kolik samy přispějí.

Od založení fondu v roce 2007 již Komise schválila pomoc v celkové výši 68 milionů eur. Pomoci se zatím dostalo asi 15 000 pracovníkům. Mezi ně patří i 1 600 zaměstnanců výrobce autodílů Delphi, který uzavřel závod ve španělském Cádizu a následně zvýšil výrobu ve své továrně v Maroku.

Ekonomika EU začíná pociťovat důsledky nejsilnějšího finančního propadu od dob velké hospodářské krize v 30. letech 20. století. Evropská výrobní odvětví se uskromňují a zvyšuje se nezaměstnanost.

Počet lidí bez práce vzrostl v říjnu v EU o 290 000 (poslední dostupné údaje) a nezaměstnanost stoupla ze zářijové hodnoty 7,0 % na 7,1 %. V říjnu roku 2007 to bylo 6,9 %.

V zemích, kde je zavedeno euro, vzrostla nezaměstnanost od září do října z 7,6 % na 7,7 %. V říjnu roku 2007 to bylo 7,3%.

Navrhovaná pravidla jsou jen jedním z řady opatření, která EU k řešení krize přijímá. V zájmu zachování pracovních míst a vytváření nových Komise navrhuje, aby se regionální financování přizpůsobilo plánu evropské hospodářské obnovy. Součástí této strategie na podporu zaměstnanosti je také plán na zlepšení koordinace mezi členskými státy EU v oblasti vzdělávání a odborné přípravy. Cílem všech těchto opatření je prosazování Lisabonské strategie pro růst a zaměstnanost DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy