Navigācijas ceļš

Ratiņkrēslā sēdošs skolotājs klases priekšā  © EC

ES aicina sniegt ierosinājumus, kā uzlabot dzīvi cilvēkiem, kam ir īpašas vajadzības.

Dienvidspānijas pilsētā Linaresā dažiem veikaliem nav durvju, bet ne karstā klimata dēļ. Īstais iemesls ir tāds, ka daži iedzīvotāji, piemēram, Korala Montilja Gonsalesa, nespēj pārvietoties bez ratiņkrēsla.

Došanās uz pilsētas centru iepirkties viņai agrāk bija milzīga problēma. Tā izzuda, kad pilsētas kvartālu modernizēja, pielāgojot invalīdu vajadzībām. Tagad ielu apmales ir zemākas, ir izveidotas uzbrauktuves ratiņkrēsliem, un durvju vietā ir plašas atveres.

“Nu es varu iekļūt daudzās vietās, kuras agrāk man bija nepieejamas”, viņa saka. “Man bija vajadzīga palīdzība, bet tagad varu bez tās iztikt.”

Linaresa ir piemērs tam, ka ceļā uz invalīdu integrāciju sabiedrībā svarīga ir arī vietējās pašvaldības iniciatīva. Šādi pasākumi izraisa īpašu interesi, jo ES, kuras pašreizējais rīcības plāns invaliditātes jomā DeutschEnglishfrançais beigsies 2010. gadā, aicina diskutēt par to, kas turpmāk būtu jādara invalīdu labā.

Vietējā līmeņa pasākumi bija viens no tematiem, ko apsprieda konferencē, kuru decembrī sarīkoja Eiropas Komisija, lai atzīmētu Eiropas Invalīdu dienu. Konferences dalībnieki sprieda arī par to, kā vietējā līmenī izmantot ES finansējumu, lai uzlabotu invalīdu dzīvi.

Vairāk nekā 50 miljoniem eiropiešu jeb 10% no iedzīvotāju kopskaita ir invaliditāte. Šādiem cilvēkiem lielas grūtības var sagādāt pat tādi ikdienišķi darbi kā gājiens uz pastu vai pārtikas veikalu. Kaut arī mūsdienās viņiem palīdz vairāk nekā agrāk, invalīdi joprojām saskaras ar nopietniem šķēršļiem, kas apgrūtina viņu nodarbinātību, izglītošanos un mājokļa izvēli un kas uzskatāmi par diskrimināciju.

ES jau ir pieņemti likumi, kas aizliedz diskrimināciju darbavietā. Šogad Komisija ierosināja tiesību aktus, kuru mērķis ir invalīdiem nodrošināt vienlīdzību arī citās jomās. Tie attieksies ne tikai uz personām ar īpašām vajadzībām, bet uz visiem iedzīvotājiem.

Vēl viens juridisks instruments, kas lielā mērā ietekmēs ES politiku, ir nesen pieņemtā ANO Konvencija par invalīdu tiesībām DeutschEnglishfrançais, kas attiecas uz daudzām jomām  — sākot ar juridiskiem jautājumiem un transportu un beidzot ar veselības aizsardzību un informācijas tehnoloģiju. Konvencija ir liels solis uz priekšu, jo tajā invaliditāte skatīta kā cilvēktiesību, nevis tikai kā sociālās labklājības jautājums.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites