Naršymo kelias

Atveriamos durys neįgaliesiems - 01/12/2008

Mokytoja neįgaliųjų vežimėlyje veda pamoką mokiniams © EB

ES ragina siūlyti įdėjas, kaip gerinti neįgaliųjų gyvenimo sąlygas.

Pietų Ispanijos mieste Linarese kai kuriose parduotuvėse nėra durų – ne dėl to, kad ten šilta, o tam, kad kai kurie gyventojai, tokie kaip Coral Montilla Gonzalez, galėtų į jas patekti su neįgaliųjų vežimėliu.

Vykti apsipirkti į miesto centrą jai būdavo bauginanti užduotis. Padėtis pasikeitė, kai rajonas buvo labiau pritaikytas neįgaliesiems. Padaryti žemesni bordiūrai, įrengtos neįgaliųjų prievažos, duris pakeitė plačios angos.

„Galiu patekti į daugybę vietų, kurios anksčiau buvo man neprieinamos, – sakė C. M. Gonzalez. – Anksčiau reikėdavo pagalbos, o dabar – nebereikia.“

Linareso iniciatyva rodo, koks svarbus vietos valdžios institucijų vaidmuo siekiant platesnio masto tikslo integruoti neįgaliuosius. Tokie veiksmai kelia susidomėjimą ypač dabar, kai ES, kurios dabartinio neįgaliesiems skirto veiksmų plano DeutschEnglishfrançais galiojimo laikas baigiasi 2010 m., ragina diskutuoti, ką ji turėtų nuveikti neįgaliųjų labui ateityje.

Veiksmai vietos lygmeniu – gruodžio mėnesį Europos neįgaliųjų dienos proga Komisijos surengtos konferencijos tema. Jos dalyviai, be kitų temų, aptarė, kaip veiksmingai vietos lygmeniu naudoti ES lėšas siekiant gerinti neįgaliųjų gyvenimo sąlygas.

Negalią turi daugiau kaip 50 mln. europiečių, t. y. per 10 % visų piliečių. Kasdienines užduotis, tokias kaip nueiti į paštą arba apsipirkti, jiems atlikti gali būti labai sudėtinga. Nors dabar neįgaliesiems padedama labiau negu praeityje, jie tebesusiduria su didžiulėmis kliūtimis užimtumo, švietimo ir būsto srityse – kliūtimis, kurios prilygsta diskriminacijai.

ES yra priėmusi teisės aktus, kuriais draudžiama darbuotojų diskriminacija. Šiais metais Komisija pateikė teisės akto pasiūlymą dėl vienodos prieigos kitose srityse užtikrinimo. Teisės aktas būtų taikomas ne tik neįgaliesiems, bet visiems žmonėms.

Kitas teisinis dokumentas, turėsiantis didelį poveikį ES politikai, yra nauja JT Neįgaliųjų teisių konvencija DeutschEnglishfrançais, į kurią įtrauktos teisingumo, transporto, sveikatos, informacinių technologijų ir kitų sričių nuostatos. Konvencija įvedama svarbių pokyčių: negalia tampa ne tik socialinės gerovės, bet ir žmogaus teisių klausimu.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos