Navigācijas ceļš

Pēckara paaudze noveco strādājot - 24/11/2008

Vecākās paaudzes cilvēki pie datoru ekrāniem © EK

Pēc Otrā pasaules kara dzimušie izvēlas turpināt strādāt arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas.

Arvien vairāk Eiropas iedzīvotāju, kam jaunība jau aiz kalniem, izvēlas turpināt strādāt. Šīs pārmaiņas līdzšinējā tendencē, kam bija raksturīga priekšlaicīga pensionēšanās, varētu atvieglot Eiropas sabiedrības novecošanas problēmu.

Jauns ziņojums liecina, ka kopš 2000. gada krasi palielinājies nodarbinātības īpatsvars gandrīz visās vecumu grupās. It īpaši tas attiecas uz paaudzi, kas dzimusi demogrāfiskā sprādziena laikā pēc Otrā pasaules kara.

Viena no ES galvenajām stratēģijām, kā risināt sabiedrības novecošanas problēmu, ir palīdzēt gados veciem cilvēkiem palikt darbā un saglabāt aktivitāti arī citās jomās. Ja gados veci darba ņēmēji vēlas strādāt algotu darbu un vienlaikus saņemt pensiju, viņiem nākas saskarties ar dažādiem šķēršļiem un ierobežojumiem, ko noteikuši apdrošinātāji, kuri izmaksā pensiju. Tas ir viens no jautājumiem, ko šonedēļ apsprieda Eiropas 2. Demogrāfijas forumā.

Tā kā Eiropas iedzīvotāju mūža ilgums ir pieaudzis, bet bērnu viņiem ir mazāk, palielinās sabiedrības vidējais vecums. Šīs pārmaiņas ievērojami ietekmē ekonomiku un sabiedrību kopumā. Tagad, pēckara paaudzei sasniedzot pensijas vecumu, problēma kļūst vēl skaudrāka.

No 1946. līdz 1964. gadam it visur bija vērojams demogrāfiskais sprādziens, un tolaik dzimušie bērni ilgi bija Eiropas darbaspēka mugurkauls. Novecojot viņiem būs vajadzīga veselības aprūpe, pensijas, mitekļi un sociālā aprūpe, turklāt šo cilvēku būs krietni vairāk nekā jebkad agrāk. Piedevām samazināsies darbspējīgo iedzīvotāju skaits, no kuru sociālajiem maksājumiem varētu atbalstīt gados vecos ļaudis.

Pagaidām vēl palielinās to iedzīvotāju pulks, kuri ir darbspējīgā vecumā, tomēr pieauguma temps strauji krītas. Paredzams, ka pēc sešiem gadiem šis pieaugums apstāsies un iedzīvotāju skaits vecumā no 20 līdz 59 gadiem sāks sarukt par veselu pusotru miljonu gadā.

Eksperti ir vienisprātis, ka ir ļoti svarīgi saglabāt pēckara laikā dzimušās paaudzes ekonomisko aktivitāti, bet vai tam piebalso arī gados veci cilvēki? Aptaujas liecina, ka katrs otrais eiropietis vēlas strādāt arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas.

Tās ir apsveicamas pārmaiņas, salīdzinot ar deviņdesmitajiem gadiem, kad daudzi izmantoja iespēju priekšlaicīgi pensionēties. Daudzās ES dalībvalstīs cilvēki var beigt darba gaitas jau 50 gadu vecumā, ja vien viņi ir ar mieru saņemt mazāku pensiju.

Šobrīd tendence ir mainījusies. Ziņojumā teikts, ka 2007. gadā 50 % vīriešu un 30 % sieviešu turpina strādāt arī pēc 60 gadu vecuma sasniegšanas, tas ir par 10 % vairāk nekā 2000. gadā.

Lasīt visu 2008. gada ziņojumu par demogrāfiju

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites