Naršymo kelias

Darbas senyvame amžiuje - 24/11/2008

Kompiuteriu dirbantys vyresnio amžiaus žmonės © EB

Vis daugiau pensinio amžiaus sulaukusių staigaus gimstamumo padidėjimo kartos gyventojų dirba ir toliau.

Vis daugiau vyresnio amžiaus europiečių nusprendžia dirbti ilgiau, keisdami ankstesnę ankstyvo išėjimo į pensiją tendenciją. Dėl šio pokyčio gali sumažėti su ES visuomenės senėjimu susijusių problemų.

Iš naujausios ataskaitos matyti, kad beveik visų amžiaus grupių užimtumas nuo 2000 m. gerokai padidėjo. Tai ypač pasakytina apie staigaus gimstamumo padidėjimo kartą – gyventojus, gimusius per demografinį sprogimą, įvykusį po Antrojo pasaulio karo.

Padėti vyresnio amžiaus žmonėms ir toliau dirbti bei apskritai likti aktyviems – viena iš pagrindinių ES strategijų, kuriomis siekiama spręsti gyventojų senėjimo problemą. Vyresnio amžiaus darbuotojai susiduria su daugybe kliūčių, įskaitant įstatymus, pagal kuriuos pensiją gaunantys žmonės neturėtų gauti užmokesčio už darbą, ir tam tikros veiklos apribojimus draudimo sumetimais. Šie ir kiti klausimai šią savaitę buvo aptarti Antrajame Europos demografijos forume.

Europiečiams gyvenant ilgiau ir susilaukiant mažiau vaikų vidutinis pensinis amžius didėja. Vyresnio amžiaus gyventojų skaičiaus didėjimas daro didelę įtaką ekonomikai ir apskritai visuomenei. O staigaus gimstamumo padidėjimo kartai sulaukus pensinio amžiaus šis klausimas tampa daug opesnis.

Staigaus gimstamumo padidėjimo karta – žmonės, gimę 1946–1964 metais, – ilgai sudarė didžiąją darbo jėgos dalį. Senstant jiems reikės sveikatos priežiūros paslaugų, pensijų, būsto ir bendruomenės priežiūros – ir daug platesniu mastu nei kada nors anksčiau. Tačiau juos paremti galės mažiau darbingo amžiaus žmonių.

Darbingo amžiaus gyventojų skaičius ir toliau didėja, bet sparčiai lėtėjančiu tempu. Numatoma, kad po šešerių metų augimas sustos, o 20–59 metų žmonių skaičius ims mažėti – net 1,5 milijono žmonių per metus.

Ekspertai sutaria, kad itin svarbu, jog staigaus gimstamumo padidėjimo kartos gyventojai ir toliau liktų aktyvūs ir dirbtų. Bet ką apie tai mano vyresnio amžiaus žmonės? Iš apklausų matyti, kad vienas iš dviejų europiečių nori dirbti ir sulaukęs įstatymais numatyto pensinio amžiaus.

Šie duomenys skiriasi nuo XX a. dešimtojo dešimtmečio duomenų, kai vis populiaresnis buvo ankstyvas išėjimas į pensiją. Daugelyje ES šalių žmonės gali nustoti dirbti sulaukę 50 metų, jei jie pasirengę gauti mažesnę pensiją.

Šiandien tendencija priešinga. Iš ataskaitos matyti, kad 2007 m. 50 % vyrų ir 30 % moterų tebedirba ir sulaukę šešiasdešimties metų. Tai 10 % daugiau nei 2000 m.

Skaitykite visą 2008 m. ataskaitą demografijos klausimais.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos