Navigačný riadok

Otváranie pracovného trhu - 18/11/2008

Pútač Európskych dní pracovných príležitostí nad hlavným vstupom © EC

Správa odhaľuje, že obmedzenia voľného pohybu pracovníkov z nových členských štátov EÚ nemajú ďalšie opodstatnenie.

Pri rozšírení EÚ v roku 2004 sa niektoré z 15 vtedajších členských štátov obávali, že ich zahltia pracovníci z východnej a strednej Európy.

Tieto krajiny dostali možnosť zaviesť dočasné obmedzenia prístupu na svoje pracovné trhy, čím občanom z nových krajín sťažili možnosť pracovať na svojich územiach. Rovnaké obmedzenia boli uvalené na Bulharsko a Rumunsko pri ich vstupe v roku 2007.

Teraz je zrejmé, že tieto obavy neboli opodstatnené. Podľa záverov novej správy EÚ počet pracovníkov, ktorí sa prisťahovali z územia mimo Únie, je oveľa vyšší než počet tých, ktorý prešli z východnej do západnej Európy. Navyše sa s ohľadom na hospodársky útlm spojený s nižším dopytom po pracovnej sile očakáva, že presuny medzi jednotlivými pracovnými trhmi ustanú.

Len málo dôkazov svedčí o tom, že by významné množstvo miestnych pracovníkov prišlo o prácu alebo im klesli platy kvôli pracovníkom z nových členských štátov. Naopak, noví pracovníci znamenali pre „staré“ hospodárstva nový impulz a v mnohých oblastiach vyriešili deficit pracovnej sily.

Komisia preto nalieha na členské štáty, aby odstránili všetky zvyšné obmedzenia a novým členom umožnili neobmedzený prístup na pracovné trhy. „Právo pracovať v inej členskej krajine vnímajú ľudia v EÚ ako svoju základnú slobodu. Vyzývam členské štáty, aby starostlivo zvážili, či dočasné obmedzenia voľného pohybu sú s ohľadom na dôkazy uvedené v dnešnej správe stále potrebné,“ vyhlásil komisár pre zamestnanosť Vladimír Špidla.

Voči ôsmim členským štátom zo strednej a východnej Európy, ktoré pristúpili k EÚ v roku 2004, obmedzenia stále uplatňujú Rakúsko, Belgicko, Dánsko a Nemecko. Vstupu pracovníkov z Bulharska a Rumunska však stále bráni veľa členských krajín. Odstránenie obmedzení pomôže eliminovať problémy naviazané na uzatvorené pracovné trhy, ako je práca načierno a fiktívna samostatná zárobková činnosť.

Občania z nových členských štátov tvoria v súčasnosti zhruba 0,9 % populácie západných členov EÚ. V roku 2003 to bolo 0,4 %. Na porovnanie podieľ osôb, ktoré nie sú občanmi EÚ, ale žijú v štátoch, ktoré tvorili EÚ pred rokom 2004, vzrástol z 3,7 % v roku 2003 na súčasných 4,5 %.

Väčšina Východoeurópanov pracujúcich na západe pochádza z Poľska, Litvy a Slovenska a ich najobľúbenejšími cieľovými stanicami sú Írsko a Spojené kráľovstvo – dva štáty, ktoré svoje pracovné trhy nikdy nechránili. Rumuni uprednostňujú Španielsko a Taliansko.

Správa o mobilite pracovníkov DeutschEnglishfrançais.

Zaujímate sa o prácu v zahraničí?

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy