Navigačný riadok

Nebezpečenstvá na pracovisku - 24/10/2008

Hodnotenie rizika je kľúčom k bezpečnosti na pracovisku.

Bolo len otázkou času, kedy sa niečo stane.

Farma na severe Francúzska bola v ten deň doslova hore nohami. Viviane Decock bez prestávky plnila debničky čerstvo natrhanými čakankami. Bol čas zberu a ona nechcela zaostávať za ostatnými. Vtom si všimla, že jedna z debničiek sa chystá spadnúť z plniaceho stroja.

„V tom čase neexistovala žiadna ochranná klietka, takže pre mňa nebol problém natiahnuť sa, aby som debničku zachytila... a vtedy mi stroj odrezal ruku.“

Každý rok zahynie v Európskej únii na pracovisku približne 7 500 osôb a takmer 170 000 ich zomrie na následky pracovnej nehody alebo choroby. Vyše 7 miliónov pracovníkov sa zraní do tej miery, že ich liečba si vyžaduje minimálne trojdňovú práceneschopnosť. Medzi najrizikovejšie patrí práca v poľnohospodárskom, stavebnom, dopravnom odvetví a zdravotníctve.

Mnohým z týchto nehôd a ochorení by sa dalo predísť pomocou hodnotenia rizík, ale mnoho zamestnávateľov ho zanedbáva. Štúdie hodnotiace riziká vypracovávajú skôr veľké ako malé podniky. No práve malé a stredné podniky sú pracovnými miestami, kde sa stane vyše 80 % nehôd a 90 % smrteľných úrazov. Nehody a choroby súvisiace s prácou nie sú tragédiou len pre postihnutých jednotlivcov, ale znamenajú škodu aj pre firmy.

Význam hodnotenia rizika podčiarkuje informačná kampaň EÚ určená spoločnostiam, ktorých sa takéto hodnotenie týka. V rámci Európskeho týždňa bezpečnosti a zdravia pri práci English (20. – 24. októbra) sa konali stovky podujatí po celej Európe, ako napr. konferencie, výstavy a odborné školenia.

Pani Decocková bola jednou z 10 zamestnancov, ktorí v tom čase pracovali na farme. Lekárom sa podarilo zachrániť jej ruku, no proces liečenia si vyžiadal 18 mesiacov, tri operácie a intenzívnu rehabilitáciu. Až potom mohla ruku opäť ako-tak používať.

Po tejto nehode, ktorá sa stala v roku 2002, bola na plniaci stroj pripevnená ochranná tabuľa. Manžel pani Decockovej, ktorý je zároveň majiteľom farmy, si okrem toho prizval odborníka, aby mu pomohol odhaliť ďalšie riziká bezpečnosti na pracovisku. „Po nehode sme výrazne zvýšili ostražitosť,“ vysvetlil pán Decock. „Predtým nás zaujímala len práca. Nevideli sme nebezpečenstvá, ktoré sa za ňou skrývali.“

Európska agentúra pre bezpečnosť a zdravie pri práci

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy