Ścieżka nawigacji

Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy - 24/10/2008

Ocena ryzyka ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Ten wypadek można było przewidzieć.

Tego dnia w pewnym gospodarstwie na północy Francji prace toczyły się pełną parą. Był to czas zbiorów. Viviane Decock uwijała się przy napełnianiu skrzynek świeżo zebraną cykorią. Aby dotrzymać kroku innym osobom zatrudnionym przy zbiorach, musiała dwoić się i troić. Nagle zauważyła, że jedna ze skrzynek zaraz spadnie z ładowacza.

„W tamtych czasach maszyny tego typu nie były wyposażone w siatki ochronne. Wyciągnęłam rękę, aby złapać skrzynkę i maszyna mi ją odcięła.”

Co roku około 7500 pracowników w UE ginie w miejscu pracy, a około 170 tys. umiera na skutek wypadków i chorób związanych z pracą. W przypadku ponad 7 mln pracowników wypadki są na tyle poważne, że muszą oni pozostać co najmniej trzy dni na zwolnieniu lekarskim. Do najbardziej niebezpiecznych sektorów zaliczają się: rolnictwo, budownictwo, transport i opieka zdrowotna.

Ocena ryzyka pozwoliłaby uniknąć wielu wypadków i chorób, niestety wielu pracodawców nie przeprowadza jej we właściwy sposób. Większe firmy dokonują jej częściej niż małe. Tymczasem właśnie w małych i średnich przedsiębiorstwach odnotowuje się ponad 80 proc. wypadków i 90 proc. wypadków śmiertelnych w miejscu pracy. Wypadki i choroby związane z pracą są tragiczne w skutkach nie tylko dla ludzi, którzy padają ich ofiarą. Przynoszą one również duże szkody przedsiębiorstwom.

Aby uświadomić firmom jak ważna jest ocena ryzyka, UE zorganizowała kampanię informacyjną na temat sposobów przeprowadzania takiej oceny. Podczas Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy English (20–24 października) w całej Europie odbyły się liczne konferencje, wystawy i sesje szkoleniowe.

Viviane Decock była jedną z dziesięciu osób zatrudnionych w gospodarstwie zajmującym się uprawą cykorii w chwili wypadku. Na szczęście lekarzom udało się uratować jej rękę. Viviane musiała przejść trzy operacje oraz intensywną rehabilitację. Do zdrowia powróciła dopiero po 18 miesiącach.

Po wypadku maszynę wyposażono w siatkę ochronną, a mąż Viviane, który był właścicielem gospodarstwa, zwrócił się do specjalisty o pomoc w zidentyfikowaniu innych zagrożeń dla bezpieczeństwa pracowników. „Wypadek ten uświadomił nam wiele rzeczy – mówi Géry Decock – wcześniej po prostu pracowaliśmy i nie myśleliśmy o potencjalnych zagrożeniach.”

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki