Navigācijas ceļš

Riska novērtējums — darba drošības ķīla.

Tas bija negadījums, kas varēja notikt kuru katru brīdi.

Todien lauku saimniecībā Francijas ziemeļos darbs ritēja pilnā sparā. Viviāna Dekoka rosījās sviedriem vaigā, pildīdama kastes ar tikko plūktiem salātu cigoriņiem. Bija ražas novākšanas laiks, un viņa visiem spēkiem turējās līdzi strādniekiem. Pēkšņi viņa pamanīja, ka viena kaste grasījās izkrist no kraušanas mašīnas.

“Tobrīd aizsargrežģa vēl nebija. Es viegli varēju pastiept roku un paņemt kasti... un mašīna man roku nocirta.”

Eiropas Savienībā katru gadu darbavietā dzīvību zaudē ap 7500 strādnieku un aptuveni 170 000 iet bojā darba negadījumos vai no arodslimībām. Vairāk nekā 7 miljoni gūst tik smagas traumas, ka to dēļ nākas ņemt brīvas vismaz trīs darba dienas. Visbīstamāk ir strādāt lauksaimniecībā, celtniecībā, transporta un veselības aprūpes nozarē.

No daudziem negadījumiem un saslimšanām varētu izvairīties, ja būtu veikta riska novērtēšana, bet lielākoties darba devējiem pret to ir nenopietna attieksme. Lielie uzņēmumi riska novērtējumu veic biežāk nekā mazie. Ne velti 80% negadījumu un 90% nāves gadījumu darbā notiek mazos un vidējos uzņēmumos. Negadījumi darbā un arodslimības nav tikai atsevišķu cilvēku traģēdija. Tie nāk par skādi arī uzņēmējdarbībai.

ES rīko kampaņu par to, cik nozīmīgs ir riska novērtējums, kuras laikā uzņēmumiem skaidro, kā novērtēt risku. Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības nedēļā English (20.—24. oktobrī) Eiropā notika simtiem pasākumu — konferences, izstādes un treniņnodarbības.

Viviāna Dekoka bija viena no 10 cigoriņu saimniecībā nodarbinātajiem cilvēkiem, kad ar viņu notika negadījums. Pateicoties mediķiem, viņa roku atguva, taču vajadzēja 18 mēnešus, trīs operācijas un intensīvu rehabilitāciju, iekams viņa atkal spēja kaut cik šo roku izmantot.

Pēc negadījuma 2002. gadā ap elektrisko kraušanas sistēmu uzstādīja aizsargrežģi, un Viviānas vīrs, saimniecības īpašnieks, pieaicināja speciālistu, kas viņam palīdzēja konstatēt citus iespējamos draudus strādnieku drošībai. “Pēc negadījuma mēs kļuvām daudz uzmanīgāki,” teica Žerijs Dekoks. “Līdz tam mēs vienkārši strādājām. Mēs neapzinājāmies iespējamās briesmas.”

Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites