Navigācijas ceļš

Grūtniece ar bērnu klēpī strādā ar klēpjdatoru

Bērnu aprūpe joprojām ir liela problēma strādājošajām mātēm ES, teikts ziņojumā.

Vecāki ES gadiem ilgi ir cīnījušies, lai atrastu labas, pieejamas cenas bērnu aprūpes iestādes. ES līderi 2002. gadā paziņoja, ka turpmāk bērnu aprūpe būs augsta prioritāte un, apliecinot savu nopietno apņemšanos, izvirzīja konkrētus mērķus. Viņi vienojās, ka bērnu aprūpei ir jābūt pieejamai vismaz trešajai daļai bērnu vecumā līdz 3 gadiem un 90% pirmskolas vecuma bērnu, kas lielāki par 3 gadiem.

Šodien, sešus gadus vēlāk, vairums valstu joprojām ne tuvu nav sasniegušas minētos mērķus, teikts progresa ziņojumā DeutschEnglishfrançais .

ES ziņojums ietilpst plašākā pasākumu kopumā, lai palīdzētu strādājošajām māmiņām Englishfrançais . Viens priekšlikums paredz 18 nedēļu apmaksātu bērnu kopšanas atvaļinājumu jaunajām māmiņām, un tas par četrām nedēļām pārsniedz atvaļinājumu, kāds tām šobrīd pienākas saskaņā ar spēkā esošajiem ES noteikumiem.

Cits priekšlikums paredz pašnodarbināto sieviešu tiesības uz apmaksātu bērnu kopšanas atvaļinājumu saskaņā ar viņu valsts sociālās nodrošināšanas plānu. Un sievietēm, kuras strādā ģimenes uzņēmumā, piemēram, lauku saimniecībā, būtu tiesības uz sociālo aizsardzību, kas palīdzētu savilkt galus kopā pēc vīra nāves vai šķiršanās.

Tikai piecām ES valstīm izdevies sasniegt mērķi, ko izvirzīja bērnu aprūpei vecuma grupā līdz 3 gadiem, - Portugālei, Lielbritānijai, Francijai, Luksemburgai un Slovēnijai -, lai gan ir dažas citas valstis, kuras daudz neatpaliek. Astoņas valstis izpildījušas savu solījumu attiecībā uz lielākiem bērniem - Beļģija, Dānija, Francija, Igaunija, Itālija, Īrija, Vācija un Zviedrija.

Bērnu aprūpes pakalpojumu nepietiekamība kaitē iespēju vienlīdzībai un ekonomikas izaugsmei. Tā ir viens no faktoriem, kas nosaka dzimstības samazināšanos, kas konstatēta lielā daļā ES; faktiski jaunos pārus no ģimenes veidošanas attur bailes neatrast bērnudārzu.

Iedzīvotājiem novecojot, ES ir svarīgāk nekā jebkad agrāk, lai sievieties atgrieztos darbā un tā paplašinātu aktīvo iedzīvotāju rindas. Tomēr daudz ir to māmiņu, kuras atsakās no karjeras, lai aprūpētu savus bērnus: tikai 66% sieviešu, kuras audzina bērnus, strādā, salīdzinot ar 92% vīriešu.

Šī situācija apgrūtina ES mērķi samazināt atšķirības sievietēm un vīriešiem DeutschEnglishfrançais . Sievietes joprojām nopelna par 15% mazāk nekā vīrieši, un viņas arī retāk ieņem augstus amatus. "Sievietēm, kurām ir bērni, pārāk bieži ir jāatvadās no saviem sapņiem un savām darba perspektīvām", raizējas nodarbinātības komisārs Vladimirs Špidla.

Bērnu aprūpes pakalpojumu organizēšana ir dalībvalstu ziņā, bet ES var sniegt finansiālu palīdzību valdībām, kuras vēlas attīstīt šos pakalpojumus. Tā ir paredzējusi šim nolūkam budžetu, kas sasniedz 500 miljonus eiro 2007.-13. gadā.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites