Naršymo kelias

Motinystės kaina - 03/10/2008

Nėščia moteris su kūdikiu ant rankų naudojasi nešiojamuoju kompiuteriu

ES ataskaitoje teigiama, kad ES vaikų priežiūra tebėra didelė problema dirbančioms motinoms.

Metų metus tėvai ES vargo stengdamiesi rasti gerų ir nebrangių vaikų priežiūros paslaugų. 2002 m. ES vadovai pareiškė, kad vaikų priežiūra yra prioritetinė sritis, ir parodydami, jog tai ne vien kalbos, nustatė konkrečius tikslus. Jie susitarė pasiekti, kad vaikų priežiūros paslaugomis galėtų naudotis ne mažiau kaip trečdalis vaikų iki 3 m. amžiaus ir 90 % nuo 3 metų iki mokyklinio amžiaus vaikų.

Iš pažangos ataskaitos DeutschEnglishfrançais matyti, kad dabar, po šešerių metų, daugumai šalių iki užsibrėžtų tikslų dar toli.

ES ataskaita yra dirbančioms mamoms skirto dokumentų komplekto Englishfrançais dalis. Pagal vieną iš pasiūlymų nuo šiol mamoms būtų skiriama 18 savaičių mokamų motinystės atostogų, t. y. keturiomis savaitėmis daugiau negu nustatyta pagal galiojančius ES teisės aktus.

Kitu pasiūlymu savarankiškai dirbančioms moterims numatoma teisė į mokamas motinystės atostogas pagal jų šalies socialinės apsaugos sistemą. Šeimos verslu, pavyzdžiui, ūkio reikalais besirūpinančios moterys turėtų teisę į socialinę apsaugą, jei taptų našlėmis arba išsiskirtų su sutuoktiniu.

Jaunesnių kaip 3 m. vaikų priežiūros užtikrinimo tikslus viršijo tik penkios ES valstybės: Portugalija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Liuksemburgas ir Slovėnija. Nedaug atsilieka dar keletas valstybių. Dėl vyresnio amžiaus vaikų priežiūros duotą pažadą ištesėjo aštuonios šalys: Belgija, Danija, Prancūzija, Vokietija, Airija, Švedija, Estija ir Italija.

Vaikų priežiūros paslaugų stygius yra ne tik su lygiomis galimybėmis, bet ir su ekonomikos augimu susijusi problema. Tai viena iš gimstamumo mažėjimo daugelyje ES šalių priežasčių. Poros nenori turėti vaikų, nes nerimauja, kad jiems negalės rasti darželio.

Senėjant visuomenei, ES žūtbūt reikia moterų darbo ištekliams didinti. Tačiau mamos dažnai meta darbą, kad galėtų rūpintis vaikais. Išlaikomų vaikų turinčių moterų dirba tik 66 %, o vyrų – 92 %.

Dėl tokios padėties žlunga ES pastangos mažinti lyčių nelygybę DeutschEnglishfrançais. Moterys vis dar uždirba 15 % mažiau negu vyrai ir rečiau yra įdarbinamos geriausiose darbo vietose. „Dėl vaikų atsisakyti pajamų ir darbo perspektyvų moterims tenka per dažnai“, – sakė už užimtumą atsakingas Komisijos narys Vladimíras Špidla.

Atsakomybė už vaikų priežiūrą gula ant kiekvienos ES valstybės narės pečių, bet ES gali joms skirti finansavimą vaikų priežiūros paslaugoms vystyti. 2007–2013 m. tam numatyta apie 500 mln. eurų.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos