Ścieżka nawigacji

Europa potrzebuje mobilnej siły roboczej - 23/09/2008

Na odbywających się w całej Europie targach pracy przedstawiciele firm informują o korzyściach płynących z podejmowania pracy za granicą.

W nadchodzących tygodniach w całej Europie odbędą się liczne targi pracy, których tematem przewodnim będzie podejmowanie pracy w innym kraju UE. Już po raz trzeci Europejskie Dni Pracy przyczyniają się do zwiększenia efektywności zatrudnienia poprzez wspieranie mobilności pracowników. W zeszłym roku w targach wzięło udział 150 tys. osób poszukujących pracy, a wiele spośród nich jeszcze w czasie trwania targów odbyło rozmowy kwalifikacyjne. 

Od 22 września do końca października w Europie odbędzie się ponad 500 imprez związanych z zatrudnieniem. Będą to nie tylko tradycyjne targi pracy. Europejskie służby zatrudnienia EURES przygotowują we współpracy z niemieckimi i szwajcarskimi partnerami specjalną imprezę na promie pływającym po wodach Jeziora Bodeńskiego. Międzynarodowe wydarzenia przygotowują również Austriacy i Węgrzy (w pociągu kursującym między Szombathely a Mattersburgiem) oraz Francuzi i Włosi (w pociągu relacji San Remo-Nicea).

Wiele europejskich firm ma trudności ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza w przypadku stanowisk wymagających wysokich kwalifikacji. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw prowadzi nabór również za granicą. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Europejczycy niechętnie myślą o przeprowadzce do innego kraju, nawet jeżeli oferuje im się lepsze warunki pracy i wyższe wynagrodzenie.

Z badań przeprowadzonych w 2007 roku wynika, że ponad 5 mln mieszkańców UE, czyli około 2,2 proc. europejskiej siły roboczej, zamieszkuje w innym państwie członkowskim niż ich kraj ojczysty. To i tak więcej niż kilka lat temu, ale proporcja ta rośnie wolniej niż w przypadku pracowników z krajów nienależących do UE, którzy aktualnie stanowią 3,8 proc. europejskiej siły roboczej. W odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie są skłonni do zmiany miejsca zamieszkania, Europejczycy wymieniają obawy przed niekorzystnym wpływem na życie rodzinne, trudnościami z nauczeniem się nowego języka i dostosowaniem do innej kultury. Ich wątpliwości budzą również takie kwestie, jak dostęp do usług socjalnych czy uznawanie kwalifikacji.

Unia działa na rzecz zwiększenia przejrzystości europejskich rynków pracy i dba o ochronę praw obywateli, którzy przeprowadzają się do innego kraju UE. Jednak mimo wspólnego rynku wciąż jeszcze istnieje wiele przeszkód prawnych, które hamują mobilność zawodową.

Jednym z projektów na rzecz mobilności jest sieć EURES, w skład której wchodzi ponad 5 tys. lokalnych biur zatrudnienia oraz 750 doradców specjalizujących się w kwestiach związanych z mobilnością zawodową. Z kolei dzięki internetowemu portalowi EURES osoby poszukujące pracy mogą w dowolnie wybranym momencie zajrzeć do bazy, w której znajduje się około 1,4 mln ofert zatrudnienia, a pracodawcy − nawiązać kontakt z kandydatami do pracy.

Weź udział w Dniach Pracy 2008

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki