Ścieżka nawigacji

Pierwszy szczyt UE w sprawie Romów - 16/09/2008

Ministrowie państw UE spotykają się z europejskimi politykami w Brukseli na pierwszym szczycie poświęconym problemom, z którymi boryka się mniejszość romska.

Spotkanie wysokiego szczebla jest następstwem ogłoszonego w lipcu br. sprawozdania UE DeutschEnglishfrançais , w którym stwierdzono, że ta mniejszość etniczna, pomimo wysiłków na rzecz integracji jej członków, nadal jest dotknięta dyskryminacją i wykluczeniem społecznym.

Wśród 400 uczestników organizowanego przez Komisję Europejską szczytu English znaleźli się przywódcy Romów i obrońcy praw człowieka. Szczyt miał na celu:

  • uświadomić społeczeństwu potrzeby Romów
  • określić najskuteczniejsze sposoby pozwalające poprawić ich warunki życia
  • zobowiązać jego uczestników do podjęcia konkretnych działań.

 

Komisja wzywa UE i jej państwa członkowskie do podjęcia wspólnego wysiłku, aby pomóc Romom w integracji z resztą społeczeństwa. Komisja wzywa także rządy państw członkowskich do intensyfikacji działań na rzecz ułatwienia Romom dostępu do szkolnictwa, mieszkań, zatrudnienia i świadczeń zdrowotnych.

W UE mieszka od 10 do 12 milionów Romów (termin ogólny obejmujący różne grupy, w tym Sinti i koczowników). Z historycznego punktu widzenia Romowie byli jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych w Europie i nadal nierzadko są celem ataków na tle rasowym. Wielu z nich żyje w społecznościach, w których panuje wysoki poziom ubóstwa, bezrobocia i analfabetyzm. Romowie mają do czynienia z głęboko zakorzenioną dyskryminacją instytucjonalną, zwłaszcza jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe, edukację i opiekę społeczną.

W latach 2000–2006 UE wydała 275 mln euro na projekty specjalnie skierowane do Romów. Następny 1 mld euro wydano na grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społecznej, w tym Romów. Poza tym Komisja stara się zapewnić egzekwowanie unijnych przepisów antydyskryminacyjnych i koordynację działań politycznych podejmowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do Romów.

Szczyt w sprawie Romów był spotkaniem zorganizowanym przez UE na najwyższym jak dotychczas szczeblu. Przemówienia wygłosili m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso i francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner. Wyniki szczytu pomogą Komisji w określeniu dalszych kroków w 2009 r.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki