Navigācijas ceļš

Dalībvalstu ministri piepulcējas Eiropas Savienības politiķiem Briselē pirmajā ES sammitā par romu minoritātes problēmām.

Jūlijā nāca klajā ES ziņojums DeutschEnglishfrançais , kurā norādīts, ka čigānu etnisko minoritāti joprojām diskriminē un sociāli atstumj, kaut arī tiek mēģināts integrēt viņus sabiedrībā. Šo problēmu izskatīja augsta līmeņa sanāksmē, kas notika 16. septembrī.

Komisijas rīkotā sammita English 400 dalībnieku vidū bija romu līderi un cilvēktiesību aizstāvji. Sammitam bija trīskāršs mērķis:

  • vairot izpratni par čigānu vajadzībām;
  • rast vislabākos risinājumus, kā uzlabot viņu situāciju;
  • panākt apņemšanos rīkoties.

 

Komisija aicināja ES un dalībvalstis kopīgiem spēkiem integrēt čigānus pārējā sabiedrībā. Dalībvalstu valdībām jāpalīdz čigāniem iestāties skolās, tikt pie mājokļa, darba un medicīnas pakalpojumiem.

Eiropas Savienībā dzīvo no 10 līdz 12 miljoniem romu — tā vienoti dēvē dažādu tautību grupas, to vidū arī sinti un klejotājus. Būdami vēsturiski viena no vajātākajām Eiropas etniskajām minoritātēm, romi joprojām ir rasistiski noskaņotu uzbrucēju mērķis. Daudzi dzīvo kopienās, kurās valda nabadzība, bezdarbs un analfabētisms. Ik uz soļa viņi sastopas ar dziļi iesakņojušos diskrimināciju no ierēdņu puses, sevišķi jau mājokļu, izglītības un sociālās labklājības jomā.

No 2000. līdz 2006. gadam ES ieguldīja 275 miljonus eiro dažādos projektos, kas paredzēti tieši romiem. Piedevām vesels miljards eiro bija atvēlēts neizdevīgā stāvoklī esošajām iedzīvotāju grupām kopumā, tai skaitā arī romiem. Komisija vienmēr cenšas garantēt, lai tiktu pienācīgi īstenoti pret diskrimināciju vērstie ES tiesību akti un lai starp dalībvalstīm saskaņotu politiku attiecībā uz romiem.

Šī bija visaugstākā līmeņa sanāksme par romiem, kāda jebkad notikusi Eiropas Savienībā. Sanāksmē uzstājās arī Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu un Francijas ārlietu ministrs Bernārs Kušnē. Sanāksmes rezultāti palīdzēs Komisijai 2009. gadā izstrādāt turpmāko stratēģiju romu integrācijas jomā.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites