Navigačný riadok

Sú Európania pripravení na globalizáciu? - 11/04/2008

Deväť bábätiek sedí každé vo svojej postieľke.

Áno, tvrdí najnovšia správa o sociálnom dosahu čoraz užšej ekonomickej integrácie EÚ s okolitým svetom.

Vyzerá to tak, že obavy o udržateľnosť tzv. európskeho sociálneho modelu s jeho vysokou úrovňou sociálnej ochrany sú neopodstatnené, uvádza sa v správe o globalizácii English z dielne Centra pre štúdium európskych politík.

Hoci globalizácia podnietila vznik nových príležitostí pre rast a rozvoj, mnohí Európania sa obávajú jej nepriaznivého sociálneho dosahu. Autori štúdie však nenašli žiadne presvedčivé dôkazy, že globalizácia nevyhnutne vedie k okliešteniu sociálnej politiky a oslabuje schopnosť európskej spoločnosti dostáť svojim záväzkom v oblasti sociálnej rovnosti a spravodlivosti.

‑{}‑Napriek tomu upozorňujú, že sa treba rýchlejšie prispôsobovať premenlivým hospodárskym trendom a prijať nový pohľad na úlohu sociálnej politiky pri privykaní na nové formy konkurenčného boja, spôsobené či už zmenou technológií alebo inými sprievodnými javmi globalizácie.

Sociálna politika má pri riešení týchto otázok zohrávať viacero úloh, a preto sa Komisia rozhodla usporiadať 16. aprílaveľkú konferenciuDeutschEnglishfrançais, na ktorej sa bude diskutovať o sociálnom dosahu globalizácie a dostupných politických možnostiach ako ju zvládnuť. Medzi účastníkmi budú európski lídri, ministri sociálnych vecí a rodiny a jeden z autorov štúdie.

Podujatie pomôže Komisii pripraviť sa na obnovu sociálneho programu EÚ DeutschEnglishfrançais, ktorý sa má schváliť do leta.

Sprievodca politikou zamestnanosti a sociálnou politikou EÚ

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy