Ścieżka nawigacji

Czy obywatele Europy są odpowiednio przygotowani do globalizacji? - 11/04/2008

Dziewięcioro niemowląt w łóżeczkach

„Tak” – brzmi odpowiedź zawarta w najnowszym sprawozdaniu na temat społecznego wpływu coraz szerszej integracji gospodarczej UE z resztą świata.

Nieuzasadnione wydają się obawy, że „europejski model społeczny”, który cechuje się wysokim poziomem ochrony socjalnej, może być nierentowny, stwierdza Ośrodek Badań Polityki Europejskiej (Centre for European Policy Studies) w sprawozdaniu na temat globalizacji English .

Choć globalizacja sprzyja wzrostowi gospodarczemu i stwarza nowe możliwości rozwoju, wielu Europejczyków obawia się negatywnych skutków społecznych. Jednak w przeprowadzonym badaniu nie wykazano istnienia niezbitych dowodów na to, że globalizacja w sposób nieunikniony prowadzi do obniżania standardów regulacyjnych w zakresie polityki społecznej czy też ograniczania zaangażowania społeczeństwa europejskiego na rzecz sprawiedliwości i równości społecznej.

Niemniej jednak w sprawozdaniu podkreślono potrzebę szybszego dostosowania się do zmieniających się tendencji w rozwoju gospodarczym oraz zastanowienia się nad rolą, jaką polityka społeczna może odegrać w procesie dostosowywania się do nowych form konkurencji – wynikających zarówno z postępu technologicznego, jak i z innych czynników globalizacji.

Polityka społeczna może odpowiedzieć na to wyzwanie na wiele sposobów. Z tego względu Komisja postanowiła zorganizować 16 kwietnia ważną konferencję DeutschEnglishfrançais , która ma być okazją do zastanowienia się nad kwestią wpływu globalizacji na społeczeństwo oraz omówienia dostępnych strategii radzenia sobie z tym problemem. W konferencji wezmą udział europejscy przywódcy, ministrowie polityki rodzinnej i społecznej oraz jeden z autorów przeprowadzonego badania.

Spotkanie ma pomóc Komisji w opracowaniu nowej agendy społecznej UE DeutschEnglishfrançais, która powinna być przyjęta jeszcze przed latem tego roku.

Przewodnik po unijnej polityce zatrudnienia/społecznej

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki