Navigačný riadok

Budúcnosť trhu práce vyzerá dobre - 22/02/2008

Tlieskajúci zamestnanci

V EÚ sa začínajú prejavovať vnútroštátne reformy, ktoré by mali priniesť milióny nových pracovných miest a zníženie nezamestnanosti, no mládež stále ťahá za kratší koniec.

Podľa najnovšej správy Komisie o zamestnanosti DeutschEnglishfrançais sa trh práce v EÚ môže do roku 2009 tešiť na 5 miliónov nových pracovných miest, ktoré doplnia 6,5 milióna miest vytvorených za posledné dva roky. Očakáva sa, že nezamestnanosť tento rok klesne pod 7 % a počet ľudí bez práce bude najnižší od polovice 80-tych rokov.

„Začínajú sa prejavovať nedávne reformy trhu práce,“ povedal komisár zodpovedný za zamestnanosť Vladimír Špidla. „Štrukturálna nezamestnanosť od roku 2004 klesla o tretinu a miera zamestnanosti – aktuálne 66 % – sa výrazne priblížila k cieľovej hodnote 70 %.“

Polovica krajín EÚ (v porovnaní s rokom 2006, keď ich bolo len niekoľko) v súčasnosti aktívne pracuje na tom, aby ich pracovné trhy spružneli a zároveň ponúkali väčšiu istotu. Prostriedkom k dosiahnutiu tohto cieľa je tzv. flexiistota, ktorá má pomôcť trhom práce lepšie reagovať na globalizáciu, znížiť štrukturálnu nezamestnanosť a zjednodušiť prechod k otvorenejšiemu pracovnému trhu.

Hoci pracuje čoraz viac žien a starších ľudí, nezamestnanosť mladých sa udržuje na vysokých 17,4 %. Pre mnohé krajiny EÚ je to dlhodobý problém – v porovnaní s celkovým priemerom pracujúcej populácie je u mladých viac ako dvojnásobná pravdepodobnosť, že budú nezamestnaní.

S tým priamo súvisí skutočnosť, že takmer každý šiesty mladý človek skončí školskú dochádzku priskoro. EÚ má v úmysle tento podiel znížiť, a preto odporúča zvýšenie investícií do vzdelávania a odbornej prípravy, aby sa zvýšila úroveň dosiahnutého vzdelania.

Ďalšia správa o dosiahnutom pokroku – o blahobyte a sociálnom začlenení DeutschEnglishfrançais – vychádza 25. februára.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy