Ścieżka nawigacji

Obiecujące perspektywy rynku pracy - 22/02/2008

Pracownicy biurowi bijący brawo

Nowe miejsca pracy i niższa stopa bezrobocia w UE: krajowe reformy rynku pracy zaczynają przynosić owoce.

Z najnowszego sprawozdania Komisji w sprawie zatrudnienia DeutschEnglishfrançais wyłania się optymistyczny obraz: w ciągu ostatnich dwóch lat w UE stworzono prawie 6,5 mln nowych miejsc pracy, zaś do 2009 r. przewiduje się stworzenie kolejnych 5 mln. Oczekuje się, że w 2008 r. stopa bezrobocia spadnie poniżej 7 proc., co oznacza najniższą stopę bezrobocia od połowy lat 80.

„Ostatnio przedsięwzięte reformy rynku pracy zaczynają przynosić owoce”, powiedział unijny komisarz ds. zatrudnienia Vladimír Špidla. „Bezrobocie strukturalne spadło od 2004 r. o jedną trzecią, a stopa zatrudnienia w UE, obecnie wynosząca 66 proc., zbliża się coraz bardziej do naszego celu, jakim jest osiągnięcie zatrudnienia na poziomie 70 proc.”

Połowa państw członkowskich UE (dla porównania w 2006 r. było to zaledwie kilka państw) aktywnie stara się jednocześnie zapewnić większą elastyczność na rynku pracy oraz większy poziom bezpieczeństwa zatrudnienia. Model elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego (ang. flexicurity) ma sprawić, że rynki pracy będą lepiej dostosowane do zmian wynikających z globalizacji, stopa bezrobocia strukturalnego zmniejszy się, a przejście do bardziej otwartego rynku pracy stanie się łatwiejsze.

Wprawdzie bezrobocie wśród kobiet i osób starszych spadło, jednak nadal pozostaje poważnym problemem dla młodych ludzi w wielu krajach UE, osiągając średnio poziom 17,4 proc. Młodzież ma dwa razy mniejsze szanse na znalezienie zatrudnienia niż pozostałe osoby czynne zawodowo.

Wynika to m.in. z faktu, że niemal co szósty młody człowiek w UE przedwcześnie porzuca szkołę. Aby zaradzić tej sytuacji i podnieść poziom wykształcenia młodych osób, UE zaleca zwiększenie nakładów przeznaczanych na kształcenie i szkolenia.

Kolejne sprawozdanie w sprawie postępów – tym razem dotyczące opieki i integracji społecznej DeutschEnglishfrançais – ma się ukazać 25 lutego br.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki