Navigačný riadok

Primerané dôchodky bez rozdielu - 22/01/2008

Dámy v dôchodkovom veku debatujú na lavičke

Strata nároku na výplatu dôchodkových dávok: aj takto môžu dopadnúť pracovníci v určitých členských štátoch v dôsledku zmeny zamestnania alebo odchodu za prácou do zahraničia.

V určitých systémoch doplnkového dôchodkového poistenia existuje pre pracovníkov povinnosť platiť odvody počas obdobia presahujúceho dva roky, ak chcú získať právo na výplatu dôchodkových dávok. Systémy, ktoré vyžadujú platbu odvodov počas dlhého časového obdobia, však môžu znevýhodňovať veľký počet európskych pracovníkov, nakoľko v priemere 40 % pracovníkov zostáva v jednom zamestnaní menej ako 5 rokov. Vyplýva to z výsledkov dvoch nezávislých štúdií DeutschEnglishfrançais, ktoré dnes uverejnila Európska komisia.

Strata nároku na výplatu dôchodkových dávok predstavuje skutočnú bariéru pre voľný pohyb pracovníkov DeutschEnglishfrançais. Z tohto dôvodu je cieľom Komisie zlepšiť podmienky prevodu dôchodkových práv DeutschEnglishfrançais mobilných pracovníkov pomocou legislatívneho návrhu, ktorý by slovinské predsedníctvo chcelo prijať počas svojho mandátu.

V nasledujúcich desaťročiach bude Európa konfrontovaná s dvomi zložitými výzvami: starnutie obyvateľstva a udržateľnosť dôchodkových systémov. Európska únia nabáda členské štáty, aby spustili reformy svojich dôchodkových systémov, so zámerom dosiahnuť tri významné ciele:

  • garantovanie primeraných dôchodkov pre všetkých, a najmä boj proti chudobe osôb staršieho veku;
  • zabezpečenie finančnej udržateľnosti dôchodkových systémov DeutschEnglishfrançais;
  • prispôsobenie sa demografickým zmenám.

Viac informácií o činnostiach EÚ v oblasti dôchodkového zabezpečenia DeutschEnglishfrançais.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy