Naršymo kelias

ES ekonominė prognozė: ekonomika atsigauna - 25/02/2014

Grafikas su euro monetomis ©iStock

Ekonomika ir toliau atsigauna daugumoje ES šalių, nors nevienodu tempu ir ne visur taip pat tvirtai. Tačiau likusios finansų krizės laikotarpio skolos ir fiskalinio konsolidavimo padariniai trukdys šiam atsigavimui įsibėgėti.

Visi pagrindiniai rodikliai rodo, kad atsigavimas tęsiasi

Nuo rudenį paskelbtos paskutinės ES prognozės tiek visų ES šalių, tiek euro zonos perspektyvos pagerėjo. Prognozuojama, kad visos ES bendrasis vidaus produktas (BVP), 2013 m. padidėjęs 0,1 %, šiemet augs 1,5 %, o 2015 m. – 2 %. Euro zonos augimo prognozės kiek mažesnės: 1,2 % 2014 m. ir 1,8 % kitais metais.

Numatoma, kad šiemet ekonomika plačiu mastu atsigaus visoje Europos Sąjungoje ir atsigavimas ims stiprėti silpnesnėse euro zonos periferijos šalyse. Nors ekonomika augs skirtingu tempu, šalių, kurių rodikliai geriausi, ir šalių, kurioms vis dar kyla sunkumų, atotrūkis mažės. Prognozuojama, kad 2014 m. neigiamas metinis BVP augimo rodiklis išliks tik Kipre ir Slovėnijoje. Iki 2015 m. turėtų vėl imti augti visų ES šalių ekonomika.

Už ekonomiką, pinigų reikalus ir eurą atsakingo Komisijos pirmininko pavaduotojo Olli Rehno teigimu, „praėjusių metų viduryje vėl pradėjusi augti, Europos ekonomika toliau atsigauna. Dėl vidaus paklausos didėjimo šiais metais augimas turėtų tapti stabilesnis ir tvaresnis. Europos ekonomika atgauna pusiausvyrą, didėja šalių, ypač silpniausių, konkurencingumas užsienyje. Sunkiausias krizės etapas jau greičiausiai įveiktas, tačiau atsipalaiduoti negalima, nes atsigavimas vis dar nedidelis. Kad ekonomika atsigautų sparčiau ir būtų sukurta daugiau darbo vietų, būtina laikytis ekonominių reformų kurso.“

Nedarbas

2014 m. ir 2015 m. darbo rinkos sąlygos pagerės tik šiek tiek. Taip yra dėl to, kad darbo rinkos paprastai atsilieka nuo ekonomikos atsigavimo, ir dėl apskritai nedidelio ekonominės veiklos atsigavimo tempo ES.

Nedarbo lygis euro zonoje šiemet stabilizuosis. Tačiau 2015 m. numatomas nedidelis nedarbo sumažėjimas: iki maždaug 10,4 % ES ir 11,7 % euro zonoje. Prognozės laikotarpiu tarp ES šalių išliks nemažų skirtumų. Numatoma, kad nedarbas šiemet sieks 4,8 % Austrijoje ir 26 % Graikijoje.

Infliacija

2013 m. infliacijos lygis gerokai sumažėjo dėl kritusių energijos ir pagrindinių produktų kainų, menkos paklausos ir tolesnio euro brangimo. Numatoma, kad nedidelė vartotojų kainų infliacija šiemet ir toliau mažės. ES ir euro zonoje ji bus atitinkamai 1,2 % ir 1,0 %.

Viešieji finansai

Nuo 2011 m. valstybės išlaidos ES šalyse buvo smarkiai mažinamos, tačiau blogiausia jau gali būti praeityje daugumoje šalių: likusiu prognozės laikotarpiu neplanuojama jokio naujo didelio valstybių biudžetų mažinimo.

Numatoma, kad 2014 m. ES ir euro zonos valstybių biudžeto deficitas bus atitinkamai 2,7 % ir 2,6 % BVP. Prognozuojama, kad skolos ir BVP santykis 2014 m. ES pasieks 90 %, o euro zonoje – 96 %.

Pranešimas spaudai. Žiemos ekonominė prognozė

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos