Navigačný riadok

Boj proti cezhraničným podvodom v oblasti DPH - 13/02/2014

Slová „podvod“ a „dane“ napísané pomocou kociek a rôzne euro bankovky v pozadí © EÚ

EÚ plánuje posilniť spoluprácu so susednými krajinami v oblasti DPH ako súčasť intenzívnejšieho boja proti daňovým podvodom.

DPH, ktorá sa účtuje ako daň z predaja tovarov a služieb, je jedným z hlavných zdrojov daňových príjmov vlád. Ročne predstavuje v krajinách EÚ viac ako 700 miliárd EUR.

V rozpočtoch v krajinách EÚ však každý rok chýba takmer pätina všetkých potenciálnych príjmov z DPH. Podľa odhadov zostalo v roku 2011 aspoň čiastočne nezaplatených okolo 193 miliárd EUR v príjmoch z DPH (t. j. 1,5 % HDP) ako dôsledok podvodov a daňových únikov.

Elektronické služby v popredí

Osobitne vysokú mieru dosahujú podvody v oblasti DPH, ktoré sa týkajú prevádzkovateľov mimo EÚ v rastúcich odvetviach telekomunikácií a elektronického obchodu. Podvodníci často využívajú cezhraničné rozdiely a informačnú priepasť medzi krajinami.

Služby poskytované elektronicky ako napríklad sťahovanie videí sa často poskytujú prostredníctvom serverov a spoločností pôsobiacich mimo územia EÚ.

V porovnaní s tradičnejšími transakciami je v prípade takýchto nákupov často ťažšie zistiť totožnosť dodávateľov, zákazníkov a miesto dodania. Následne je náročnejšie určiť, či DPH bolo zaplatené alebo nie.

Obmedzenie hospodárskych škôd daňových únikov

EÚ dúfa, že užšia spolupráca s medzinárodnými partnermi povedie k vytvoreniu účinnejších nástrojov na boj proti týmto podvodom, ktoré umožnia krajinám získať nezaplatené dane a ochránia verejné financie.

Na riešenie tohto problému Komisia navrhuje otvorenie formálnych rokovaní s Ruskom a Nórskom o zlepšení administratívnej spolupráce v oblasti DPH. Predbežné rozhovory sa takisto uskutočnili v Kanade, Turecku a Číne.

Predložené opatrenia zahŕňajú podporu vnútroštátnych daňových orgánov v tom, aby si vymieňali viac údajov o aktivitách daňových poplatníkoch vrátane prístupu do databáz. Takáto spolupráca už existuje medzi krajinami EÚ, avšak chýba medzi EÚ a jej najväčšími obchodnými partnermi.

V čoraz viac globalizovanom hospodárstve by dohody o spolupráci ako tie, ktoré sa navrhujú s Ruskom a Nórskom, zlepšili odhaľovanie a boj proti podvodom v oblasti DPH. Zároveň by obmedzili finančné straty pre štátne rozpočty, ktoré predstavujú dodatočné daňové zaťaženie poctivých daňových poplatníkov až do výšky niekoľkých miliárd EUR ročne.

Tlačová správa – Boj proti daňovým podvodom DeutschEnglishfrançaislietuvių kalba

Najčastejšie otázky – Spolupráca týkajúca sa podvodov v oblasti DPH English

Akčný plán na boj proti daňovým podvodom a daňovým únikom

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy