Navigācijas ceļš

Jādara gals ar PVN saistītiem pārrobežu krāpšanas mehānismiem - 13/02/2014

Uz klucīšiem angļu valodā rakstīti vārdi “krāpšana un nodokļi” ar dažādām eiro banknotēm fonā © ES

Lai pastiprinātu cīņu pret krāpšanos ar nodokļiem, ES plāno PVN jomā izvērst sadarbību ar kaimiņvalstīm.

PVN — tirdzniecības nodoklis par precēm un pakalpojumiem — valdībām ir viens no galvenajiem nodokļu ieņēmumu avotiem. ES valstīs to ik gadu iekasē vairāk nekā 700 miljardu eiro vērtībā.

Tomēr Eiropas Savienībā katru gadu neizdodas iekasēt gandrīz piekto daļu no iespējamajiem PVN ieņēmumiem, un ir aprēķināts, ka 2011. gadā vien PVN ieņēmumos nav samaksāti gandrīz 193 miljardi eiro (1,5 % no IKP). Tas vismaz daļēji ir izskaidrojams ar PVN krāpšanos un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.

Uzmanības centrā e-pakalpojumi

Īpaši augsts PVN krāpšanās risks ir telekomunikāciju un elektroniskās komercijas nozarēs, kuras šobrīd strauji attīstās un kurās darbojas ārpussavienības valstu operatori. Krāpnieki itin bieži savā labā izmanto pārrobežu atšķirības un informācijas trūkumu starp valstīm.

Elektroniskajā vidē tādus pakalpojumus kā mūzikas un videoierakstu lejupielādi bieži sniedz, izmantojot serveri un uzņēmumus, kas darbojas ārpus ES.

Šādiem pirkumiem nereti ir grūtāk noteikt piegādātāju, klientu un piegādes vietu nekā tradicionālākiem darījumiem. Līdz ar to ir ļoti grūti izsekot, vai PVN ir samaksāts.

Jāierobežo ekonomiskais kaitējums, kas rodas no nodokļu nemaksāšanas

Ciešāk sadarbojoties ar starptautiskajiem partneriem, ES cer izveidot efektīvākus mehānismus, lai cīnītos pret šādu krāpšanu, palīdzot valstīm piedzīt tām pienākošos nodokļus un aizsargājot valstu finanses.

Lai risinātu šo problēmu, Komisija ierosina sākt oficiālas sarunas ar Krieviju un Norvēģiju par administratīvās sadarbības uzlabošanu PVN jomā. Ir notikušas arī sākotnējās sarunas ar Kanādu, Turciju un Ķīnu.

Darba kārtībā ir pasākumi, kā mudināt valstu iestādes dalīties plašākā informācijā par savu nodokļu maksātāju darbībām, piemēram, atļaujot piekļuvi savām datubāzēm. Šāda sadarbība jau notiek starp ES valstīm, bet līdz šim vēl nav sākusies ar ES lielākajiem tirdzniecības partneriem.

Arvien vairāk globalizētā ekonomikā tādi sadarbības nolīgumi kā tie, kurus iecerēts noslēgt ar Krieviju un Norvēģiju, ļautu sekmīgāk atklāt un novērst krāpšanu PVN jomā, novēršot finansiālus zaudējumus valsts kasei. Šāds ieņēmumu zudums rada papildu nodokļu slogu, kas gadā mērāms vairākos miljardos eiro un diemžēl jāsedz godīgiem nodokļu maksātājiem.

Paziņojums presei par cīņu pret krāpšanu nodokļu jomā DeutschEnglishfrançaislietuvių kalba

Bieži uzdoti jautājumi par sadarbību, lai novērstu krāpšanos ar PVN English

Rīcības plāns cīņai pret krāpšanos ar nodokļiem un nodokļu nemaksāšanu

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites