Naršymo kelias

Kova su tarpvalstybiniu sukčiavimu PVM srityje - 13/02/2014

Iš kaladėlių sudėlioti žodžiai „sukčiavimas“ ir „mokesčiai“ euro banknotų fone © ES

Su sukčiavimu mokesčių srityje ryžtingiau kovojanti ES ketina stiprinti bendradarbiavimą PVM srityje su kaimyninėmis šalimis.

Prekių ir paslaugų pardavimo mokestis PVM yra vienas iš pagrindinių vyriausybių mokestinių pajamų šaltinių. Renkant šį mokestį ES šalyse kasmet gaunama per 700 mlrd. eurų.

Tačiau ES kasmet nepavyksta surinkti beveik penktadalio visų galimų PVM pajamų. Apskaičiuota, kad 2011 m. nesumokėta apie 193 mlrd. eurų PVM (tai – 1,5 proc. BVP), iš kurių bent dalies negauta dėl sukčiavimo PVM srityje ir PVM slėpimo.

Dėmesys elektroninėms paslaugoms

Manoma, kad itin didelio masto sukčiavimas PVM srityje yra augančiuose telekomunikacijų ir elektroninės prekybos sektoriuose, į kurį įsitraukę ne ES ūkio subjektai, nes sukčiautojai dažnai naudojasi skirtumais tarp įvairių šalių ir informacijos spragomis.

Elektroninės paslaugos, pavyzdžiui, muzikos ir vaizdo siužetų parsisiuntimo, dažnai teikiamos pasitelkus už ES ribų esančius serverius ir bendroves.

Palyginti su tradiciniais sandoriais, tokių pirkinių atveju dažnai sunkiau nustatyti tiekėjus, klientus ir paslaugų teikimo vietą. Todėl sunkiau nustatyti, ar PVM buvo sumokėtas, ar ne.

Ekonominių nuostolių dėl mokesčių slėpimo mažinimas

Glaudžiau bendradarbiaudama su tarptautinėmis partnerėmis ES tikisi sukurti veiksmingesnių kovos su tokiu sukčiavimu priemonių, padėsiančių šalims išsireikalauti joms priklausančius mokesčius ir apsaugoti viešuosius finansus.

Siekdama spręsti šią problemą Komisija siūlo pradėti oficialias derybas su Rusija ir Norvegija dėl administracinio bendradarbiavimo PVM srityje tobulinimo. Taip pat pradėtos tiriamosios derybos su Kanada, Turkija ir Kinija.

Tarp priemonių, dėl kurių deramasi, – nacionalinių mokesčių institucijų skatinimas teikti vienos kitoms daugiau informacijos apie mokesčių mokėtojų veiklą ir suteikti prieigą prie savo duomenų bazių. Toks bendradarbiavimas jau vyksta tarp ES valstybių narių, bet iki šiol nevyko su didžiausiomis ES prekybos partnerėmis.

Ekonomikai tampant vis globalesnei, bendradarbiavimo susitarimai, tokie kaip pasiūlytieji Rusijai ir Norvegijai, padėtų geriau nustatyti sukčiavimo PVM srityje atvejus bei su jais kovoti ir taip sumažinti finansinius nuostolius valstybės iždui. Dėl tokių negautų pajamų atsiranda papildoma milijardų eurų mokesčių našta, gulanti ant sąžiningų mokesčių mokėtojų pečių.

Pranešimas spaudai apie kovą su mokestiniu sukčiavimu

DUK apie bendradarbiavimą kovos su sukčiavimu PVM srityje

Kovos su mokesčių slėpimu ir mokestiniu sukčiavimu veiksmų planas English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos