Cesta

Boj proti přeshraničním podvodům s DPH - 13/02/2014

Slova „podvod a daně“ složená z písmen na kostkách, které leží na rozesetých eurobankovkách různých hodnot © EU

V rámci zintenzivnění boje proti daňovým podvodům Unie hodlá více spolupracovat se sousedními zeměmi v otázce vybírání DPH.

Daň z přidané hodnoty, která je účtována jako daň z prodeje zboží a služeb, je pro členské státy jedním z hlavních zdrojů daňových příjmů. Každý rok se na této dani v EU vybere více než 700 miliard eur.

Avšak téměř jedna pětina z potenciálních příjmů z DPH se nikdy do státních pokladen zemí EU nedostane. V roce 2011 se tato ušlá částka vyšplhala na téměř 193 miliard eur (1,5 % HDP). Za touto ztrátou částečně stojí daňové podvody a úniky.

V hledáčku jsou elektronické služby

Zvláště vysokého počtu podvodů s DPH se dopouštějí hospodářské subjekty ze zemí mimo EU, které působí v rozvíjejícím se odvětví telekomunikací a elektronického obchodování. Podvodníci často využívají přeshraničních rozdílů a nedostatků ve výměně informací mezi státy.

Elektronické služby, jako je stahování hudby a filmů, jsou často poskytovány prostřednictvím serverů a firem sídlících mimo území EU.

Ve srovnání s tradičnějšími transakcemi je u tohoto typu nákupu často složité identifikovat dodavatele, zákazníka i místo dodávky. Proto je i obtížné zjistit, zda byla DPH zaplacena či nikoli.

Snížit hospodářské škody způsobené daňovými úniky

Evropská unie chce díky užší spolupráci s mezinárodními partnery vypracovat k boji proti těmto podvodům účinnější nástroje. Státy by tak měly k dispozici lepší prostředky, jak daně vymáhat a chránit své veřejné finance.

K řešení tohoto problému Komise navrhuje zahájit oficiální jednání s Ruskem a Norskem o hlubší správní spolupráci v oblasti DPH. Předběžné rozhovory byly rovněž vedeny s Kanadou, Tureckem a Čínou.

Zejména se hovoří o opatřeních, která by měla podněcovat daňové orgány jednotlivých států předávat si více údajů o aktivitách daňových poplatníků a vzájemně si zpřístupnit své databáze. Tato spolupráce již funguje mezi zeměmi EU, avšak dosud nebyla navázána s jejími největšími obchodními partnery.

Ve stále více globalizované ekonomice by dohody o spolupráci, jako je ta navrhovaná s Ruskem a Norskem, pomohly podvody v oblasti DPH odhalovat a řešit. Tím by se snížily finanční ztráty na veřejných financích. Takovéto výpadky příjmů ročně vytvářejí dodatečnou daňovou zátěž ve výši několika miliard eur, která leží na bedrech poctivých daňových poplatníků.

Tisková zpráva – Boj proti daňovým podvodům DeutschEnglishfrançaislietuvių kalba

Časté otázky – Spolupráce v oblasti boje proti podvodům s DPH English

Akční plán pro posílení boje proti daňovým podvodům a únikům

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy