Navigācijas ceļš

ES banku sektora reforma, kas ierobežo riskantu tirdzniecību - 31/01/2014

Iekšējā tirgus un finanšu pakalpojumu komisārs Mišels Barnjē © ES

ES ir ierosinājusi ierobežot lielāko banku tiesības iesaistīties tāda veida spekulatīvā tirdzniecībā, kas bija viens globālās finanšu krīzes izraisītājiem 2008. gadā.

Ierosinātajā reformā paredzēts aizliegt apmēram 30 lielākajām ES bankām veikt tā saukto tirdzniecību savā vārdā (proti, to, ka bankas izmanto pašas savus līdzekļus investīcijām, lai vairotu peļņu bankai).

Kaut arī šāda prakse var bankām dod lielu peļņu, ES uzskata, ka tā banku klientiem un ekonomikai kopumā nozīmē lielu risku un nekāda labuma.

Iecerēts banku nozari padarīt drošāku

Nostiprinot ES lielāko banku — to, kuras uzskata par pārāk lielām, lai tām varētu atļaut bankrotēt, — finansiālo stabilitāti, tiks gādāts, lai nodokļu maksātājiem nevajadzētu samaksāt par banku kļūdām. To viņiem nācās darīt finanšu krīzes laikā, kad 13 % ES iekšzemes kopprodukta, proti, valsts budžeta naudas, aizgāja grūtībās nonākušu banku glābšanai.

ES grib arī ieviest noteikumu, ka ir jānodala banku drošie darījumi, kuros tās gūst nelielu peļņu (mazumtirdzniecības darbības), no potenciāli riskantākiem investīciju darījumiem. Tādējādi tiktu panākta labāka noguldītāju depozītu aizsardzība un būtu iespējams nepieļaut situāciju, kad atkal jāglābj bankas.

Ierosinātajā plānā paredzēts valstu uzraudzības iestādēm dot pilnvaras veikt atsevišķu banku ļoti riskantu tirdzniecības darbību (piemēram, tirgus uzturēšanas, sarežģītu atvasinātu instrumentu un vērtspapīrošanas darījumu) pārvešanu uz filiālēm.

Vairs nedrīkst pieļaut pārmērīga riska uzņemšanos

Priekšlikumā arī aicināts rūpīgāk pārbaudīt mēģinājumus pārorientēt darījumus, kuriem ieviests jaunais regulējums, uz tā saukto paralēlo banku sistēmu (tā ir finanšu pakalpojumu nozare, kuras regulējums ir mazāk stingrs).

Komisija cer, ka šīs reformas būs kā punkts uz “i” Eiropas banku sistēmas regulējuma pamatīgajā pārveidē, kas bija nepieciešama finanšu krīzes dēļ. Jau ierosināts ieviest prasību bankām veidot lielākus kapitāla uzkrājumus, ierobežot baņķieru prēmijas un izveidot banku savienību eirozonā.

Šis plāns vēl ir jāapstiprina Eiropas Parlamentam un dalībvalstīm. Ja to apstiprinās, reforma sāksies 2017. gadā.

Paziņojums presei par ES banku sektora strukturālu reformu

Bieži uzdotie jautājumi par ES banku sektora strukturālu reformu English

Bieži uzdotie jautājumi par banku pienākumu sniegt atsaites un par pārredzamību English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites