Naršymo kelias

ES bankų reformomis siekiama pažaboti spekuliacijas ir rizikingą prekybą - 31/01/2014

Už vidaus rinką ir finansines paslaugas atsakingas Komisijos narys Michelis Barnier © ES

ES pasiūlė apriboti didžiausių bankų laisvę dalyvauti tokiuose spekuliaciniuose sandoriuose, kurie prisidėjo prie 2008 m. pasaulinės finansų krizės.

Įgyvendinus siūlomas reformas apie 30 didžiausių ES bankų būtų uždrausta vykdyti vadinamąją prekybą savo sąskaita, kai bankai investicijoms naudoja savo lėšas, kad padidintų savo pelną.

Nors tokia veikla bankams gali būti labai pelninga, ES nuomone, ji labai rizikinga ir neduoda jokios naudos nei bankų klientams, nei ekonomikai plačiąja prasme.

Rūpinimasis bankų sistemos saugumu

Sustiprinus didžiausių ES bankų, kurie laikomi pernelyg dideliais, kad jiems būtų galima leisti bankrutuoti, finansinį stabilumą, bus užtikrinta, kad už bankų klaidas netektų mokėti mokesčių mokėtojams. Taip atsitiko per finansų krizę, kai bankams gelbėti skirtos valstybės lėšos sudarė apie 13 % ES bendrojo vidaus produkto.

ES taip pat nori įvesti apsaugos priemones, kad nedidelės maržos, bet iš esmės saugios mažmeninės bankų operacijos būtų atskirtos nuo jų potencialiai rizikingesnių investicijų dalies. Taip būtų užtikrintas indėlininkų santaupų saugumas ir ateityje išvengta būtinybės skirti lėšų bankams gelbėti.

Pagal šį planą nacionalinėms priežiūros institucijoms būtų suteikti įgaliojimai perkelti labai rizikingus tam tikrų bankų prekybos sandorius, pavyzdžiui, rinkos formavimo, hipotekos keitimo vertybiniais popieriais ir investicijų į sudėtingas išvestines finansines priemones, į atskiras pavaldžiąsias bendroves.

Pernelyg didelės rizikos ribojimas

Taip pat siūloma griežčiau kontroliuoti visus bandymus veiklą, kurią pradėta reguliuoti, perkelti į šešėlinę bankų sistemą – mažiau reguliuojamą finansinių paslaugų sektorių.

Komisija tikisi, kad šios reformos bus paskutinis Europos bankininkystės sistemos reguliavimo esminio pertvarkymo, kurio imtis paskatino finansų krizė, etapas. Ankstesnėmis priemonėmis numatyti didesni bankų kapitalo rezervai, apribotos bankininkų premijos ir parengti euro zonos bankų sąjungos planai.

Šiuos planus turi patvirtinti Europos Parlamentas ir atskiros šalys, jie turėtų būti pradėti vykdyti 2017 m.

Pranešimas spaudai. ES bankų sektoriaus struktūrinė reforma

DUK. ES bankų sektoriaus struktūrinė reforma English

DUK. Bankų atskaitomybė ir skaidrumas English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos