Cesta

EU si chce lépe ohlídat plnění daňových povinností u podniků - 26/11/2013

Tužka a kalkulačka © EU

Změnami předpisů o dani z příjmu právnických osob chce EU pomoci členským státům získat prostředky do jejich rozpočtů, nastolit rovné podmínky pro všechny a odstranit mezery, jež některé společnosti zneužívají, aby se vyhnuly placení daní.

Nová pravidla pdf - 125 KB [125 KB] Deutsch (de) English (en) français (fr) mají zabránit tomu, aby podniky zneužívaly rozdílů v daňovém právu jednotlivých členských států a vyhýbaly se tak řádnému odvodu daní.

Evropská směrnice o mateřských a dceřiných společnostech Deutsch (de) English (en) français (fr) platná od roku 1990 byla koncipována tak, aby ty podniky, které působí ve více zemích EU, neohrožovalo riziko dvojího zdanění. Některé společnosti však zneužívají mezer v tomto systému a vyhýbají se placení daní z přeshraniční plateb.

Konec „dvojího nezdanění“

Při zneužívání současných pravidel společnosti využívají hybridní půjčky. Tyto půjčky se v závislosti na dané zemi považují buď za odečitatelné položky k umořování dluhu nebo za dividendy osvobozené od daně.

V jedné zemi pak dojde k daňovému odpočtu a v druhé je dceřiná společnost mateřské společnosti od daně osvobozena. To v praxi znamená, že ze zisků dceřiných společností v některých zemích zaplatí daná společnost pouze velmi nízkou nebo nulovou daň.

Podle nových pravidel budou společnosti povinny platit daň z příchozích plateb, pokud byly tyto položky jinde odečteny od daně jako dluhová splátka. To by mělo podnikům zabránit v tom, aby prováděly interní přeshraniční převody peněz čistě s cílem využit tohoto „dvojího nezdanění“.

Tato změna je dobrým příkladem toho, kdy je opatření EU jako celku obzvláště efektivní — pro jednotlivé členské státy by pokus o řešení mohl znamenat ztrátu daňových příjmů. Změna bude mít také ten dopad, že podniky se nebudou moci přemísťovat nebo zakládat dceřiné společnosti v jiné zemi EU pouze proto, aby zneužívaly rozdílů ve vnitrostátních předpisech.

Boj proti daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem

Daňovým povinnostem se stále některým subjektům daří vyhýbat, a to nejen v rámci EU, ale i mezinárodně. O problému se jednalo na nedávných zasedáních zemí G8 a G20, kde se jejich představitelé přijali akční plán EU proti daňovým podvodům a únikům pdf - 105 KB [105 KB] български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) .

Plán byl představen v prosinci 2012. Obsahuje soubor opatření, která mají vládám členských států EU pomoci získat zpět miliardy eur, k jejichž ztrátě v důsledku takovýchto a podobných činů dochází.

Kromě odstranění těchto mezer v daňové legislativě Komise také pracuje na dalším balíčku, jenž by zavedl kodex daňového poplatníka, evropské daňové identifikační číslo, pokyny pro sledování peněžních toků a opatření k zamezování úniku peněz do daňových rájů.

Další kroky

Očekává se, že vlády členských států EU přijmou předpisy namířené proti zneužívání daňových postupů a zapracují pozměněná pravidla do svých právních systémů do 31. prosince 2014.

Tisková zpráva – Boj proti vyhýbání se daňovým povinnostem DeutschEnglishfrançaislietuvių kalba

Opatření EU proti daňovým podvodům a únikům Deutsch (de) English (en) français (fr)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy