Naršymo kelias

ES ekonomikos prognozė: laipsniškas atsigavimas, išorės rizika - 05/11/2013

Rankose laikomi žiūronai ant diagramos © istock/RBFried

Antrą šių metų ketvirtį Europos ekonomika vėl pradėjo augti. Pastaraisiais mėnesiais buvo pasitikėjimą keliančių ženklų, kad ekonomikos atsigavimas tęsis.

Prognozuojama, kad antrąjį 2013 m. pusmetį ES ekonomikos augimas bus 0,5 % didesnis, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2012 m. Spėjama, kad metinis Europos Sąjungos BVP liks nepakitęs, o 2013 m. euro zonos BVP sumažės 0,4 %, tačiau prognozuojama, kad ateityje ekonomikos augimas pamažu įsibėgės ir 2014 m. Europos Sąjungoje pasieks 1,4 %, o euro zonoje – 1,1 % (2015 m. atitinkamai 1,9 % ir 1,7 %).

Vis dėlto apibendrinti duomenys slepia didelius ES valstybių narių rodiklių skirtumus.

Pagrindine Europos ekonomikos augimo varomąja jėga turėtų tapti vidaus paklausa. Be to, reikia pažymėti, kad besiformuojančios rinkos ekonomikos šalių perspektyvos tapo kiek prastesnės.

Už ekonomiką, pinigų reikalus ir eurą atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Olli Rehnas kalbėjo: „Matyti vis daugiau ženklų, kad Europos ekonomika pasiekė persilaužimo tašką. Europoje įvykdytos fiskalinio konsolidavimo ir struktūrinės reformos buvo ekonomikos atsigavimo pamatas. Tačiau skelbti pergalę dar anksti – nedarbo rodikliai vis dar nepriimtinai dideli, todėl turime toliau modernizuoti Europos ekonomiką, siekdami tvaraus augimo ir užimtumo didinimo.“

Nedarbas

Kadangi darbo rinkos reakcija į BVP augimą paprastai išryškėja tik po pusmečio ar daugiau, užimtumas dėl ekonominės veiklos atsigavimo turėtų pradėti didėti tik palaipsniui. Šiais metais kai kuriose šalyse nedarbas išliko labai didelis, o užimtumas toliau mažėjo. Vis dėlto pastaraisiais mėnesiais darbo rinkos sąlygos pradėjo stabilizuotis.

Prognozuojama, kad iki 2015 m. nedarbas šiek tiek mažės ir Europos Sąjungoje artės prie 10,7 % ES, o euro zonoje – prie 11,8 %. Tačiau skirtumai įvairiose šalyse išlieka labai dideli: nedarbo rodikliai šįmet svyravo nuo 5 % iki 27 %.

Infliacija

Numatoma, kad per visą prognozuojamą laikotarpį vartotojų kainų infliacija išliks nedidelė. 2013 m. ir 2014 m. infliacija euro zonoje turėtų būti 1,5 %. Europos Sąjungoje šis rodiklis turėtų būti atitinkamai 1,7 % ir 1,6 %.

Valstybės finansai

Valdžios sektoriaus deficitas turėtų toliau mažėti. Prognozuojama, kad 2013 m. fiskalinis deficitas Europos Sąjungoje sumažės iki 3,5 % BVP, o euro zonoje – iki 3,1 % BVP. Kaip ir numatyta deficito bei ekonomikos augimo prognozėse, skolos ir BVP santykis toliau didėja ir turėtų pasiekti didžiausią rodiklį 2014 m. – tada Europos Sąjungoje jis turėtų būti apie 90 %, o euro zonoje – beveik 96 %.

Pranešimas spaudai. 2013 m. rudens prognozė: laipsniškas atsigavimas, išorės rizika

2013 m. rudens prognozė English (en)

Pavasario prognozė: lėto atsigavimo link

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos