Cesta

Důraz na sociální faktory při tvorbě hospodářské politiky - 07/10/2013

Evropský komisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor na tiskové konferenci.

Evropská unie usiluje o to, aby v procesu sestavování rozpočtu hrály důležitou úlohu i sociální ukazatele.

Plán předpokládá vytvoření srovnávacího přehledu sociální situace, jenž by doplňoval ekonomická data, která jsou brána v úvahu při schvalování vnitrostátních rozpočtů vládami členských států.

Přehled by srovnával 5 hlavních ukazatelů:

  • nezaměstnanost
  • podíl mladých lidí, kteří nejsou ani zaměstnaní, ani se nepřipravují na budoucí povolání
  • disponibilní důchod domácností
  • nerovnost
  • míru ohrožení chudobou.

Nejen ekonomický, ale i sociální rozměr

Podle plánu předloženého v uplynulém týdnu by se do vytváření hospodářské politiky více zapojily odbory a organizace zaměstnavatelů.

Návrh je jedním z řady opatření, jejichž cílem je zlepšit správu hospodářských záležitostí v návaznosti na finanční krizi.

Plán rovněž reaguje na nedávný summit EU, na kterém bylo dohodnuto, že společenství 28 států potřebuje najít lepší způsoby sledování hospodářských a sociálních podmínek.

Očekává se, že se o návrhu bude jednat během diskuse o sociálním rozměru hospodářské integrace v Evropě na summitu EU, který se koná koncem října.

Řešení nezaměstnanosti

Téměř čtvrtina mladých lidí v eurozóně je v současné době bez zaměstnání. Nicméně v míře nezaměstnanosti mladých lidí existují mezi jednotlivými zeměmi obrovské rozdíly.

Nejvyšší nezaměstnanost mladých je v Řecku s 62,9 % a nejnižší v Německu se 7,7 %. V rámci řešení tohoto problému EU chce, aby přestěhování se do jiné země za prací bylo levnější a jednodušší.

Díky novému srovnávacímu přehledu by se potenciální sociální problémy v zemích EU mohly odhalit již v samém zárodku, což by umožnilo podniknout včas preventivní kroky.

Pokud dojde k dohodě s Evropským parlamentem a vládami jednotlivých států EU, stane se srovnávací přehled sociální situace součástí rozhodování o hospodářských otázkách od příštího roku.

Tisková zpráva – Srovnávací přehled sociální situace

Srovnávací přehled sociální situace – Časté otázky DeutschEnglishfrançais

Evropská strategie růstu

Komise chce pomoci nejen nezaměstnaným, ale i zaměstnavatelům

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy