Navigācijas ceļš

Jāsamazina paralēlās banku sistēmas radītais risks - 04/09/2013

Eiro banknotes © ES

ES nāk klajā ar priekšlikumiem, kā regulēt paralēlo banku sistēmu, kas bija viena no finanšu krīzes izraisītājiem.

Vairums regulatīvo prasību, kas finanšu nozarē tika ieviestas pēc 2008. gadā sākušās ekonomikas krīzes, attiecas pirmām kārtām uz parasto banku sistēmu. Tomēr arī paralēlā banku sistēma (tostarp riska ieguldījumu fondi, privātais kapitāls un vērtspapīrošana) veic banku pakalpojumiem līdzīgas darbības, tomēr līdz šim tikusi uzraudzīta ne tik stingri, turklāt tai nav pieejams centrālo banku atbalsts un aizsardzības pasākumi, piemēram, noguldījumu apdrošināšana un parāda garantijas.

Kaut arī paralēlā banku sistēma palīdz nodrošināt finanšu likviditāti banku nozarē, tā pēdējos gados ir arī izraisījusi globālās finanšu sistēmas nestabilitāti. Šis līdzsvara trūkums bija viens no faktoriem, kas izraisīja “Lehman Brothers” sabrukumu 2008. gadā un globālā kreditēšanas tirgus paralīzi finanšu krīzes laikā.

Jānovērš finanšu nelīdzvarotības iemesli

Pasaulē paralēlās banku sistēmas aktīvu kopējais apjoms pēdējā desmitgadē ir gandrīz divkāršojies, sasniedzot vairāk nekā 50 triljonus eiro. Tagad tās rīcībā ir gandrīz trešā daļa globālās finanšu sistēmas aktīvu. Eiropā paralēlās banku sistēmas apjoms pārsniedz 23 triljonus eiro.

Šis paralēlās banku sistēmas milzīgais apjoms un tās ciešā saikne ar regulēto finanšu nozari padara paralēlo banku sistēmu par potenciālu sistēmiska riska avotu valstīm, valdībām un nodokļu maksātājiem, jo jebkura vājuma izpausme var izraisīt “inficēšanās” vilni, no kura ciestu regulētais finanšu sektors.

Prasības attiecībā uz kapitālu

ES ierosinātajās reformās aicināts, lai noteikta veida naudas tirgus fondiem tiktu prasīts uzturēt naudas “buferi”, proti, patur rezervē 3 % aktīvu, lai nepieļautu līdzekļu nepietiekamību un paniku, kas pastāvēja finanšu krīzes laikā.

ES arī ierosina naudas tirgus fondiem noteikt obligātus likviditātes līmeņus dienai un nedēļai, kā arī veikt pasākumus, kas palīdz būt gataviem ieguldījumu izņemšanai lielā apmērā un samazināt pārmērīgu atkarību no trešo pušu sagatavotiem kredītreitingiem.

Lai samazinātu paralēlās banku sistēmas izraisīto risku, ES strādā plecu pie pleca ar G20. Gaidāms, ka G20 Finanšu stabilitātes padomes ieteikumus apstiprinās G20 vadītāji sanāksmē, kas notiks 2013. gada 5.–6. septembrī Sanktpēterburgā.

Sīkāk par paralēlo banku sistēmu

Komisijas ceļvedis ar paralēlo banku sistēmu saistīto risku mazināšanai

Paziņojums par paralēlo banku sistēmu (bieži uzdotie jautājumi) English (en)

Ierosināti jauni noteikumi naudas tirgus fondiem (bieži uzdotie jautājumi) English (en)

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites