Naršymo kelias

Šešėlinės bankų sistemos keliamos rizikos mažinimas - 04/09/2013

Eurų banknotai © ES

Europos Sąjunga aktyviai rengia planus, kaip reguliuoti šešėlinę bankų sistemą, prisidėjusią prie kreditų krizės.

Dauguma reguliavimo reikalavimų, nustatytų finansų sektoriuje po 2008 m. ekonomikos nuosmukio, buvo skirti pagrindinei bankų sistemai. Tačiau šešėliniame bankų sektoriuje (jam priklauso rizikos draudimo ir privataus kapitalo fondai, pakeitimas vertybiniais popieriais) vykdoma veikla panaši į bankų veiklą, bet paprastai ji mažiau prižiūrima. Be to, šio sektoriaus subjektai neturi galimybių gauti centrinio banko paramos arba naudotis apsaugos priemonėmis, pavyzdžiui, indėlių draudimu ir skolos garantijomis.

Nors šešėlinis bankų sektorius padeda užtikrinti bankininkystės sektoriaus finansinį likvidumą, pastaraisiais metais dėl jo pasaulio finansų sistema tapo nestabili. Šis nestabilumas – viena iš „Lehman Brothers“ žlugimo 2008 m. ir pasaulio kreditų rinkų sąstingio per finansų krizę priežasčių.

Finansinio nestabilumo priežasčių šalinimas

Visame pasaulyje bendra šešėlinės bankų sistemos turto suma per pastarąjį dešimtmetį padidėjo daugiau negu dvigubai ir dabar sudaro daugiau kaip 50 trilijonų eurų – beveik trečdalį pasaulio finansų sistemos. Europos šešėlinės bankų sistemos vertė – daugiau kaip 23 trilijonai eurų.

Jau vien tik dėl savo dydžio ir glaudžių sąsajų su reguliuojamu finansų sektoriumi šešėlinė bankų sistema yra potencialus nuolatinės rizikos valstybėms, vyriausybėms ir mokesčių mokėtojams šaltinis, nes bet koks sutrikimas gali sukelti problemų bangą, dėl kurios nukentėtų reguliuojamas finansų sektorius.

Kapitalo reikalavimai

ES reformų pasiūlymuose reikalaujama, kad kai kurių rūšių pinigų rinkos fondai turėtų grynųjų pinigų rezervą, kurio dydis sudarytų 3 proc. jų turto. Taip siekiama sumažinti riziką, kad pritrūks lėšų, kaip atsitiko per finansų krizę.

Be to, ES siūlo nustatyti dieninius ir savaitinius pinigų rinkos fondų likvidumo lygius ir priemones, kuriomis būtų padedama iš anksto pasirengti masiniam išpirkimui ir sumažinti pernelyg didelį kliovimąsi trečiųjų šalių atliekamais kredito reitingais.

Kad sumažintų šešėlinės bankininkystės riziką, ES dirba drauge su G20. Tikimasi, kad 2013 m. rugsėjo 5–6 d. Sankt Peterburge susitikę G20 šalių vadovai patvirtins G20 Finansinio stabilumo tarybos rekomendacijas.

Daugiau apie šešėlinę bankininkystę

Komisijos veiksmų planas šešėlinės bankininkystės keliamai rizikai mažinti

Komunikatas apie šešėlinę bankininkystę. Dažnai užduodami klausimai English (en)

Siūlomos naujos pinigų rinkos fondų taisyklės. Dažnai užduodami klausimai English (en)

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos