Navigācijas ceļš

Krāpties ar nodokļiem vairs nesanāks - 14/06/2013

Eiro banknotes uz laikraksta, kurā redzams vārds “tax” (no angļu val. — nodoklis) © iStock/code6d

Priekšlikums ES noteikumus par privātas finansiālās informācijas obligātu apmaiņu attiecināt uz visiem ienākumiem.

Krāpšanās ar nodokļiem un nodokļu nemaksāšana kaitē mums visiem. Cilvēki, kuri pārkāpj likumu un negodīgi nemaksā nodokļus, atņem naudu valdībai, kas to varētu izlietot ekonomikas un sociālās politikas īstenošanā, uzlabojot iedzīvotāju dzīvi.

Viens veids, kā cilvēki izvairās no nodokļa maksāšanas, ir citā valstī gūtu ienākumu slēpšana no tās valsts varasiestādēm, kurā viņi dzīvo un ir nodokļu rezidenti.

ES cenšas nepieļaut šādu situāciju savā teritorijā. Pašreizējie ES noteikumi paredz, ka Latvijai un visām pārējām dalībvalstīm ir jāvāc informācija par ienākumiem, ko šo valstu teritorijā guvuši nerezidenti.

Pēc tam Latvijas varasiestādēm šī informācija jāsniedz tām ES valstīm, kurās šie cilvēki faktiski dzīvo, lai par šiem ienākumiem varētu iekasēt nodokli. Arī ES valstīm jāsūta Latvijai visa informācija par Latvijas rezidentiem.

Tomēr pašreiz spēkā esošajos noteikumos nav iekļauti visi ienākumi, un, atsaucoties uz ES valstu aicinājumu, Komisija vēlas šo situāciju labot.

Tāpēc no 2015. gada valstīm būs jāapmainās ar informāciju arī par privātpersonu ienākumiem, kas gūti no darba algām, direktoru piemaksām, dzīvības apdrošināšanas, pensijas un īpašuma.

Tagad Komisija ierosina vēl vairāk samazināt iespēju apiet noteikumus, informācijas apmaiņu attiecinot arī uz dividendēm, kapitāla pieaugumiem, citiem finanšu ienākumiem un kontu bilancēm.

Kopēja starptautiska pieeja

Kopējs ES standarts nodokļu informācijas apmaiņā nepieļautu situāciju, ka ES valstīm ir atsevišķi divpusēji nolīgumi ar ASV un citām valstīm ārpus ES.

Pateicoties tam, šo papildinformāciju varētu izmantot visas ES valstis. Tādējādi valstis spētu labāk novērtēt un iekasēt savus nodokļus.

Savukārt Eiropas Savienība spētu sarunās prasīt augstākus standartus nodokļu informācijas apmaiņā pasaules mērogā.

2012. gada decembrī Komisija nāca klajā ar plānu , kā ES var efektīvāk reaģēt uz nodokļu nemaksāšanu. Plānā ir uzsvērta nepieciešamība veicināt automātiskas informācijas apmaiņas noteikšanu par starptautisku standartu.

Komisija sadarbosies ar ES valstīm, lai panāktu spēcīgu un vienotu ES nostāju par starptautisku standartu, ko apspriedīs gaidāmajā G8 valstu samitā (2013. gada jūnijā) un G20 valstu samitā (2013. gada septembrī).

Lasiet vēl par nodokļu nemaksāšanu

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites