Navigačný riadok

Časť priečelia budovy s anglickým nápisom „BANK“ nad vstupnou bránou © istock/ilbusca

Nové opatrenia majú poskytnúť všetkým Európanom právo na základný bankový účet kdekoľvek v EÚ a uľahčiť presun účtu na inú banku.

V čase, keď elektronické platby čoraz viac nahrádzajú platby v hotovosti, každý potrebuje bankový účet.

Napriek tomu približne 25 miliónov Európanov English v súčasnosti nemá účet v banke, aj keď by ho chceli mať. Z rôznych dôvodov boli žiadosti o otvorenie bankového účtu zamietnuté asi 2,5 milióna ľuďom. Jedným z nich je aj ten, že žiadatelia boli považovaní za príliš chudobných.

Pre ľudí bez účtu je ťažké alebo nemožné dostávať mzdu alebo sociálnu podporu, vykonávať finančné prevody či nakupovať prostredníctvom debetných alebo kreditných platobných kariet.

Komisia sa snaží pomôcť napríklad presviedčaním bánk, aby dobrovoľne zmiernili požiadavky. Za uplynulé dva roky sa však toho veľa nezmenilo.

Teraz sú potrebné záväzné opatrenia, ktoré zabezpečia možnosť mať účet pre všetkých. Návrhy DeutschEnglishfrançais Komisie:

  • umožnia všetkým Európanom bez ohľadu na ich finančnú situáciu, aby si zriadili základný platobný účet kdekoľvek v EÚ a mali možnosť vykonávať základné bankové operácie;
  • uľahčia spotrebiteľom porovnávať poplatky za platobné účty – od poskytovateľov služieb by mali získať jasné informácie o všetkých poplatkoch a každá krajina by mala mať nezávislú webovú lokalitu, ktorá umožní ich porovnávanie;
  • pre majiteľov účtov zavedú jednoduchý a rýchly spôsob presunu účtov medzi bankami alebo poskytovateľmi kdekoľvek v EÚ.

Vďaka týmto opatreniam si ľudia budú môcť v ktorejkoľvek krajine EÚ vybrať bankový účet, ktorý najviac vyhovuje ich potrebám. Zároveň budú mať prospech z väčšej konkurencie na trhu a prípadne z nižších poplatkov.

Banky budú ťažiť z menšej byrokracie a jednotnejších pravidiel v rámci EÚ, čo im pomôže rozšíriť svoju činnosť.

Krajiny EÚ budú môcť stanoviť vnútroštátne pravidlá upravujúce napríklad to, či by mali platobné účty spotrebiteľom ponúkať základné prvky bezplatne alebo za primeraný poplatok. Nie všetky banky budú musieť poskytovať základné platobné účty pre všetkých – vlády môžu požiadať o túto službu jedinú banku.

Ďalšie kroky

Lídri EÚ spolu s Európskym parlamentom zvážia návrhy Komisie. V prípade, že budú prijaté, by mohli nadobudnúť účinnosť v roku 2014.

Viac o finančných službách v EÚ English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy