Navigācijas ceļš

Ēkas daļa ar uzrakstu “BANK” virs durvīm © istock/ilbusca

ES vēlas visiem eiropiešiem noteikt juridiskas tiesības uz vienkāršu bankas kontu jebkurā ES valstī un ļaut vieglāk mainīt pakalpojumu sniedzējus.

Tagad, kad skaidra nauda arvien biežāk tiek aizstāta ar elektroniskiem maksājumiem, ikvienam ir vajadzīgs bankas konts.

Tomēr ap 25 miljoniem eiropiešu English , kuri kontu vēlas, patlaban pie tā netiek. Aptuveni 2,5 miljoni, kuri pieprasījuši kontu, ir saņēmuši atteikumu dažādu iemeslu dēļ, piemēram, tāpēc ka viņus uzskata par pārāk trūcīgiem.

Ja nav konta, ir grūti vai pat neiespējami saņemt algu vai sociālos pabalstus, pārskaitīt naudu vai veikt pirkumus, par kuriem jānorēķinās ar debetkarti vai kredītkarti.

Komisija ir centusies palīdzēt, piemēram, mudinot bankas labprātīgi atvieglot prasības. Tomēr ir pagājuši divi gadi, bet nekas daudz nav mainījies.

Tagad ir nepieciešami juridiski saistoši noteikumi, lai kontu dabūtu ikviens, kas to vēlas. Komisijas priekšlikumi DeutschEnglishfrançais :

  • visiem eiropiešiem, lai kāds arī nebūtu viņu finansiālais stāvoklis, ļaut atvērt elementāru maksājumu kontu jebkurā ES valstī, lai viņi varētu veikt pamatoperācijas;
  • ļaut patērētājiem vieglāk salīdzināt maksas par maksājumu kontu, lai viņiem būtu skaidrs priekšstats par visām pakalpojumu sniedzēju noteiktajām maksām, un katrai valstij būs neatkarīga tīmekļa vietne, kur šīs maksas ir salīdzinātas;
  • izveidot vienkāršu un ātru procedūru, kā konta īpašnieki var mainīt banku vai pakalpojumu sniedzēju jebkurā ES valstī.

Šie pasākumi palīdzētu cilvēkiem izvēlēties to bankas kontu jebkurā ES valsī, kas vislabāk atbilst viņu vajadzībām. Būtu arī lielāka konkurence tirgū, kuras rezultātā, iespējams, cilvēkiem būtu mazāk jāmaksā par banku pakalpojumiem.

Ieguvējas būtu arī bankas, jo būtu mazāka birokrātija un saskaņotāki noteikumi visā ES, un tas bankām atvieglotu darbības paplašināšanu.

ES valstis varēs paredzēt savus noteikumus, piemēram, vai maksājumu konti, kuri ļauj veikt elementārākās operācijas, patērētājiem jāpiedāvā par velti vai par saprātīgu samaksu. Visām bankām nebūtu jāpiedāvā maksājumu pamatkonti ikvienam cilvēkam, — valstis varēs prasīt, lai to darītu tikai viena banka.

Kas notiks tālāk

Tagad ES vadītāji šos priekšlikumus izskatīs kopā ar Eiropas Parlamentu. Ja tos pieņems, likumīgu spēku tie varētu iegūt 2014. gadā.

Vēl par finanšu pakalpojumiem ES English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites