Cesta

Průčelí budovy s nápisem „Banka“ © istock/ilbusca

Nová opatření mají poskytnout všem Evropanům právo na základní bankovní účet kdekoli v EU a ulehčit přesun účtu k jiné bance.

V době, kdy elektronické platby čím dál více nahrazují platby v hotovosti, je bankový účet nezbytný.

Přesto přibližně 25 milionů Evropanů English v současnosti účet v bance nemá, i když jej potřebují. Z různých důvodů, například kvůli chudobě, byla totiž žádost o otevření bankovního účtu zamítnuta asi 2,5 milionu osobám.

Pro osoby bez bankovního účtu je složité nebo nemožné dostávat mzdu nebo sociální dávky, provádět finanční převody či nakupovat prostřednictvím debetních či kreditních platebních karet.

Komise se snaží pomoci například tím, že přesvědčuje banky, aby dobrovolně zmírňovaly příslušné požadavky. Za poslední dva roky se toho nicméně moc nezměnilo.

Je čas přijmout závazná opatření, aby mohl mít účet skutečně každý. Návrhy DeutschEnglishfrançais Komise mají:

  • Umožnit, aby si všichni Evropané bez ohledu na svou finanční situaci mohli kdekoli v EU otevřít základní platební účet — získali by tak možnost provádět základní bankovní operace.
  • Usnadnit spotřebitelům porovnávat výše poplatků za platební účty — měli by tak jasné informace o všech poplatcích účtovaných poskytovateli účtů a každá země by měla internetové stránky s nezávislým srovnáním poplatků.
  • Zjednodušit a urychlit převody účtů k jiné bance nebo poskytovateli na území EU.

Uvedená opatření by občanům pomohla zvolit si bankovní účet, který jim nejvíce vyhovuje, a to kdekoli v EU. Trh by se navíc těšil větší konkurenci, což by mohlo potenciálně snížit ceny.

Bankám by klesla byrokratická zátěž a důslednější dodržování pravidel v celé EU by jim umožnilo expandovat.

Členské země by měly možnost stanovit konkrétní vnitrostátní pravidla upravující například to, zda by tyto základní platební účty byly nabízeny spotřebitelům zdarma, nebo za přiměřený poplatek. Základní platební účty by podle návrhů nemusely poskytovat všechny banky všem — vlády členských zemí by mohly o zajištění této služby požádat například pouze jednu.

Další kroky

Vedoucí představitelé EU budou nyní návrhy projednávat spolu s Evropským parlamentem. Pokud budou přijaty, mohly by vstoupit v platnost v roce 2014.

Více o finančních službách v EU English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy