Ścieżka nawigacji

Gospodarka UE powoli podnosi się z długotrwałej recesji - 03/05/2013

Postać trzymająca lornetkę leżącą na wykresie słupkowym © istock/RBFried

W drugiej połowie 2013 roku gospodarka ma powrócić na ścieżkę wzrostu. Jednak zgodnie z prognozami roczne PKB ma się obniżyć o 0,1 proc. w UE i o 0,4 proc. w strefie euro.

Rok 2012 upłynął pod znakiem recesji. Jednak w pierwszej połowie tego roku gospodarka UE ma się ustabilizować. Można się spodziewać, że PKB zacznie znowu rosnąć w drugiej połowie roku, najpierw powoli, choć w 2014 roku wzrost ten powinien nabrać tempa.

W następstwie kryzysu finansowego popyt w Unii wciąż hamują pewne czynniki, takie jak obniżenie poziomu zadłużenia czy brak kredytów. Najważniejszym czynnikiem wzrostu będzie w tym roku prawdopodobnie eksport netto. Wygląda na to, że w przyszłym roku nieznacznie wzrosną prywatna konsumpcja i inwestycje. Prognozy opierają się na założeniu, że dzięki podejmowaniu coraz to nowych działań na szczeblu politycznym nie dojdzie do pogłębienia się kryzysu zadłużeniowego.

PKB

Roczne PKB ma się w tym roku obniżyć o 0,1 proc. w UE i o 0,4 proc. w strefie euro. W 2014 roku działalność gospodarcza ma być większa o 1,4 proc. w UE i o 1,2 proc. w strefie euro.

Bezrobocie

Ponieważ działalność gospodarcza wraca do normy powoli, nie uda się obniżyć bezrobocia w krótkim okresie. Zgodnie z prognozami w 2013 roku osiągnie ono 11 proc. w UE i 12 proc. w strefie euro i w 2014 roku pozostanie na stabilnym poziomie. Pod tym względem między krajami UE będą nadal występować znaczące różnice.

Inflacja

Inflacja wciąż się obniża, co wynika z tego, że słabną skutki wzrostu cen energii. Zgodnie z prognozami w 2013 roku inflacja wyniesie 1,8 proc. (UE) i 1,6 proc. (strefa euro), a w 2014 r. − odpowiednio 1,7 proc. i 1,5 proc.

Finanse publiczne

W 2013 r. deficyt budżetowy będzie się obniżał − wyniesie 3,4 proc. PKB (UE) i 2,9 proc. PKB (strefa euro). Przewidywane tempo konsolidacji strukturalnej będzie wolniejsze niż w 2012 roku. Zgodnie z prognozami wskaźnik zadłużenia osiągnie 89,8 proc. (UE) i 95,5 proc. (strefa euro).

Prognozy gospodarcze − więcej informacji English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki