Ścieżka nawigacji

Prognoza gospodarcza dla UE na lata 2012–14: stopniowe przezwyciężanie trudności - 22/02/2013

Lornetka kładziona na kartce z wykresem słupkowym © istock/RBFried

Według najnowszych prognoz gospodarczych Komisji powrót na ścieżkę wzrostu będzie powolniejszy niż zakładano, pomimo znacznej poprawy sytuacji na rynkach finansowych w UE od lata 2012 r.

Po rozczarowującej drugiej połowie 2012 r. przewidywana stopa wzrostu gospodarczego w 2013 r. wyniesie zaledwie 0,1 proc. dla całej UE. Gospodarka w strefie euro skurczy się o 0,3 proc.

Poprawa sytuacji na rynkach finansowych nie przełożyła się jeszcze na większy wzrost gospodarczy, a prognozy na rok 2013 pozostają umiarkowane. Jednak ponieważ zaburzenia równowagi sprzed kryzysu cały czas się zmniejszają, wzrost powinien zacząć przyśpieszać: poziom prognozowany na 2014 r. ma wynieść w 2014 r. 1,6 proc. w UE i 1,4 proc. w strefie euro.

Bezrobocie

Słabość gospodarki w bieżącym roku spowoduje, że bezrobocie wzrośnie do poziomu 11,1 proc. w UE i 12,2 proc. w strefie euro.

Inflacja

W 2013 r. inflacja w UE powinna się stopniowo obniżać, a w przyszłym roku ustabilizować na poziomie wynoszącym ok. 1,7 proc. w UE i 1,5 proc. w strefie euro.

Finanse publiczne

Ponieważ wiele krajów UE wdraża obecnie środki polityki budżetowej służące konsolidacji fiskalnej, powinno to doprowadzić w 2013 r. do zmniejszenia deficytów budżetowych do poziomu 3,4 proc. w UE i 2,8 proc. w strefie euro.

Nowa zimowa prognoza gospodarcza

Przewidywania te zostały opublikowane (22 lutego) w pierwszej w historii zimowej prognozie gospodarczej English Komisji Europejskiej, którą opracowano dla strefy euro i całej UE. Wpisują się one w działania UE w zakresie uważnego monitorowania gospodarki i finansów publicznych państw członkowskich ze względu na kryzys gospodarczy i finansowy. Prognoza obejmuje kwestie wzrostu gospodarczego, inflacji, zatrudnienia i finansów publicznych w latach 2012–14.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki