Navigācijas ceļš

Nodoklis par finanšu darījumiem var kļūt par realitāti - 14/02/2013

Roka ar pildspalvu, kas norāda uz tirdzniecības datiem LCD ekrānā © iStock/archives

Finanšu darījumu nodokli iecerēts ieviest Austrijā, Beļģijā, Francijā, Grieķijā, Igaunijā, Itālijā, Portugālē, Slovākijā, Slovēnijā, Spānijā un Vācijā.

Šīs 11 ES valstis kopā plāno ieviest jaunu finanšu darījumu nodokli. Pēc šo valstu pieprasījuma Komisija ir noteikusi vienotu sistēmu DeutschEnglishfrançais , kā šo nodokli iekasēt.

Nodokļa mērķis ir gādāt, lai finanšu uzņēmumi valsts maciņā iemaksātu taisnīgu daļu. Patlaban šī nozare maksā mazākus nodokļus salīdzinājumā ar citām nozarēm.

Tas arī palīdzētu panākt, lai bankas un citi finanšu pakalpojumu uzņēmumi segtu taisnīgu izdevumu daļu par atgūšanos no krīzes. Viņi bija tie, kas šo ekonomikas lejupslīdi lielā mērā izraisīja, un viņi no valsts saņēma varenu atbalstu, lai spētu izdzīvot.

Nodoklis attieksies uz visiem finanšu darījumiem, kuros viena puse atrodas vienā vai vairākās no minētajām 11 valstīm. Minimālā likme būs 0,01 % par atvasinājumiem un 0,1 % par visiem citiem darījumiem, ieskaitot akciju un obligāciju pirkumus. Valstis, kurās šis nodoklis būs spēkā, var noteikt arī augstāku likmi.

Nodoklis netiks piemērots ikdienas finanšu darījumiem, ko veic privātpersonas vai uzņēmumi, piemēram, apdrošināšanas līgumiem, hipotekārajiem aizņēmumiem, maksājumiem ar kredītkarti un aizdevumiem uzņēmumiem.

Nodokļa ieņēmumos varētu iekasēt 30-35 miljardus eiro gadā. Daļu varētu ieguldīt ES budžetā. Tādā gadījumā par tādu pašu summu tiks samazināta katras valsts, kurā nodoklis būs spēkā, ES iemaksa.

Pārējie nodokļa ieņēmumi tiks ieguldīti valstu budžetā un tiks izmantoti tāpat kā citi nodokļu ieņēmumi, piemēram, lai samazinātu parādu vai ieguldītu izaugsmē un nodarbinātībā.

Nākamie pasākumi

Pārējās 16 ES dalībvalstis (pavisam ir 27) šo nodokli neieviesīs uzreiz, bet pievienosies sistēmai vēlāk. Tās ES vārdā ir devušas piekrišanu English 11 valstīm to ieviest tagad.

Tagad notiks plaša diskusija par to, kā šo nodokli piemērot. Sarunās var piedalīties visas ES valstis, bet balsot varēs tikai attiecīgās 11. Ja balsojums būs vienprātīgs, tad šo nodokli plānots piemērot no 2014. gada 1. janvāra. Apspriedīsies arī ar Eiropas Parlamentu.

Vēl par ES nodokļu politiku DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites