Naršymo kelias

Finansinių sandorių apmokestinimo įgyvendinimas - 14/02/2013

 Rašiklis rankoje, nukreiptas į akcijų kursų lentelę ekrane © iStock/archives

Finansinės prekybinės veiklos mokestį taikytų Austrija, Belgija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Portugalija, Prancūzija, Slovakija, Slovėnija ir Vokietija.

Visos šios 11 ES šalių ketina taikyti naują finansinių sandorių mokestį. Joms paprašius Komisija nustato bendrą jo rinkimo sistemą DeutschEnglishfrançais .

Mokesčiu siekiama užtikrinti, kad finansų sektoriaus indėlis į valstybių biudžetą būtų teisingas. Šiuo metu šis sektorius, palyginti su kitais sektoriais, moka mažiau mokesčių.

Be to, tokiu būdu bankai ir kitos finansinių paslaugų bendrovės tinkamai prisidėtų prie atsigaunant po krizės patiriamų išlaidų. Jie buvo pagrindinė ekonomikos nuosmukio priežastis ir, kad išliktų, gavo dosnią vyriausybių paramą.

Mokestis būtų taikomas visiems finansiniams sandoriams, kurių bent vienas iš dalyvių yra įsisteigęs vienoje arba daugiau iš nurodytų 11 šalių. Būtų nustatytas minimalus 0,01 % mokesčio tarifas išvestinių finansinių priemonių sandoriams ir 0,1 % tarifas visiems kitiems sandoriams, įskaitant akcijų ir obligacijų pirkimą. Dalyvaujančios šalys gali nuspręsti taikyti didesnį tarifą.

Mokestis nebūtų taikomas gyventojų ir įmonių kasdienei finansinei veiklai, pavyzdžiui, draudimui, hipotekoms, mokėjimui už pirkinius naudojantis kredito kortele arba verslo paskoloms.

Apskaičiuota, kad taikant šį mokestį būtų gaunama 30–35 mlrd. eurų pajamų per metus. Dalis jų gali patekti į ES biudžetą. Kiekvienos dalyvaujančios šalies indėlis būtų sumažintas tokia pačia suma.

Likusios dėl šio mokesčio gaunamos pajamos patektų į valstybių biudžetus ir būtų naudojamos taip pat kaip ir kitos mokestinės pajamos, pavyzdžiui, skolai mažinti arba investicijoms į ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą.

Tolesni veiksmai

Iš 27 ES šalių šešiolika mokesčio kol kas netaikys. Bet jos gali jį imti taikyti vėliau, be to, ES Taryboje jos sutiko English , kad jį nustatytų 11 valstybių.

Dabar bus išsamiai diskutuojama, kaip mokestį taikyti. Diskusijose gali dalyvauti visos ES šalys, bet balsuoti galės tik 11 valstybių, kurios, prieš įgyvendinant direktyvą (pradėti planuojama 2014 m. sausio 1 d.), turi jai vienbalsiai pritarti. Bus konsultuojamasi ir su Europos Parlamentu.

Daugiau apie mokesčius ES DeutschEnglishfrançais

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos